Surpriză de proporţii la Wimbledon. Nadal a fost eliminat din primul tur

Recent câştigător al turneului de la Roland Garros, Rafael Nadal nu i-a rezistat la Wimbledon numărului 135 mondial, belgianul Steve Darcis.

24 iun. 2013, 17:29

Rafael Nadal a fost eliminat în premieră în runda inaugurală a unui turneu de Grand Slam, sportivul iberic pierzând cu scorul de  7-6 (7/4), 7-6 (10/8), 6-4, în faţa belgianului Steve Darcis, sportiv clasat pe locul 135 în clasamentul ATP.

Mai mult decât atât, Nadal nu a fost niciodată eliminat dintr-un turneu de Grand Slam de un jucător atât de slab clasat precum Darcis, locul 135, la 29 de ani.

De remarcat că Nadal a câştigat de două ori turneul londonez, în 2008 şi 2010.

Anul trecut, Nadal a fost eliminat în turul doi la Wimbledon de cehul Lukas Rosol.

Citeşte şi Românii la Wimbledon: Hănescu a fost spulberat de Federer, Sorana este în turul doi