Surpriza zilei în preliminariile CE 2016: Polonia – Germania 2-0. REZULTATE EURO 2016

POLONIA - GERMANIA 2-0: Fundaşul Lukasz Szukala, de la Steaua Bucureşti, a jucat tot meciul la echipa gazdă, primind un cartonaş galben în min. 20. 
Alina Costache
11 oct. 2014, 21:48
Surpriza zilei în preliminariile CE 2016: Polonia - Germania 2-0. REZULTATE EURO 2016

Germania, campioana mondială en titre, a fost învinsă de Polonia cu scorul de 2-0, sâmbătă seara, la Varşovia, într-un meci din preliminariile EURO 2016 la fotbal. 

Milik (50) şi Mila (88) au marcat golurile polonezilor, aflaţi la prima victorie în 19 meciuri cu Germania. 

Fundaşul Lukasz Szukala, de la Steaua Bucureşti, a jucat tot meciul la echipa gazdă, primind un cartonaş galben în min. 20. 

Polonia a evoluat în formula: Wojciech Szczesny – Lukasz Piszczek, Kamil Glik, Lukasz Szukala, Jakub Wawrzyniak (Artur Jedrzejczyk, 83) – Kamil Grosicki (Sobota, 70), Grzegorz Krychowiak, Tomasz Jodlowiec, Maciej Rybus – Arkadiusz Milik (Sebastian Mila, 77), Robert Lewandowski. 

Germania a aliniat echipa: Manuel Neuer – Antonio Rudiger (Max Kruse, 83), Mats Hummels, Jerome Boateng, Erik Durm – Karim Bellarabi, Christoph Kramer (Julian Draxler, 70), Toni Kroos, Mario Goetze, Andre Schuerrle (Lukas Podolski, 77) – Thomas Mueller. 

În grupa României, Finlanda şi Grecia au terminat nedecis la Helsinki, 1-1, în timp ce Irlanda de Nord a învins Insulele Feroe cu 2-0 şi este liderul clasamentului. 

Akaki Hubutia, fostul fundaş al Gazului Metan Mediaş, a marcat autogolul prin care Scoţia a învins Georgia cu 1-0. 

Robbie Keane a reuşit un hat-trick în doar 12 minute (6, 14, 18 – penalty) pentru Irlanda, în victoria categorică în faţa Gibraltarului, cu 7-0. 

Grupa D

Irlanda – Gibraltar 7-0

Au marcat: Keane ‘6, ’14, ’18 (penalti), McClean ’46, ’53, J. Perez ’52 (autogol), Hoolahan ’56

Scoţia – Georgia 1-0

A marcat: Khubutia ’28 (autogol)

Polonia – Germania 2-0

Au marcat: Milik ’51, Mila ’88

Grupa F

România – Ungaria 1-1

Au marcat: Rusescu ’44 / Dzsudzsak ’82

Finlanda – Grecia 1-1

Au marcat: Hurme ’55 / Karelis ’24

Irlanda de Nord – Insulele Feroe 2-0

Au marcat: McAuley ‘6, K. Lafferty ’21

Grupa I

Armenia – Serbia 1-1

Au marcat: Arzumanyan ’73 / Tosici ’89

Albania – Danemarca 1-1

Au marcat: Lenjani ’38 / Vibe ’81

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
„Eu nu văd sărăcia!”. Gigi Becali, declarații controversate după consultările cu Nicușor Dan de la Palatul Cotroceni
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Conflictul care apare între proprietari și asociație. Gelu Pușcaș: Adevărul pare undeva la mijloc
Playtech.ro
Când intră pensiile în luna iunie 2026. Posibile întârzieri din cauza minivacanței
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Modificare privind vechimea în muncă la pensie. Va intra în vigoare la 1 septembrie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi