SURSE Horațiu Potra pregătea revolte spontane în țară. Polițiștii au realizat percheziții informatice la domiciliul mercenarului

Horațiu Potra, apropiat al lui Călin Georgescu, a fost supus perchezițiilor informatice în dosarul în care este acuzat că ar fi vrut să stârnească tulburări sociale în țară, nerespectând regimul armelor și munițiilor. Deși a petrecut 24 de ore în arest, mercenarul a fost eliberat și pus sub control judiciar.
Mircea Filipescu
12 dec. 2024, 10:35
SURSE Horațiu Potra pregătea revolte spontane în țară. Polițiștii au realizat percheziții informatice la domiciliul mercenarului

Horațiu Potra, apropiat al lui Călin Georgescu, anchetat pentru faptul că ar fi dorit să stârnească tulburări sociale în România, nerespectând regimul armelor și munițiilor, a fost supus perchezițiilor informatice.

Horațiu Potra a fost supus perchezițiilor informatice

Noi surse arată că polițiștii au efectuat percheziții informatice, joi dimineața, în prezența avocatului mercenarului, polițiștii efectuând clone virtuale după dispozitivele sale electronice.

Oamenii legii suspectează faptul că se puneau la cale revolte spontane, coordonate de persoanele ce se îndreptau în București în ziua în care Călin Georgescu anunța un „protest pașnic”, în contextul anulării primului tur al alegerilor prezidențiale.

Potrivit surselor Realitatea PLUS, anchetatorii analizează calculatoarele și alte medii de stocare de date ce au fost găsite acasă la cei puși, în prezent, sub acuzare, după ce au fost opriți în trafic iar în mașinile lor ar fi fost găsite mai multe arme.

Citește și : Mircea Coșea a creionat președintele de care au nevoie românii: Românii vor, în primul rând, încredere profesională în el. ”Ăsta are pregătire? Are școală? Știe despre ce vorbește? Mă încred în el!”

Horațiu Potra se află, în aceste momente, sub control judiciar și poartă brățară de monitorizare, iar sursele spun că nu ar fi fost prezent la aceste activități, unde ar fi fost doar avocatul său.

Mercenarul și celălalt inculpat din același dosar sunt obligați să fie prezenți la astfel de percheziții, care presupun analizarea de către polițiștii din Capitală a calculatoarelor, telefoanelor și a altor medii de stocare ridicate în timpul descinderilor efectuate la locuințele acestora.

Percheziții informatice și la domiciliul lui BOGPR

În același timp, Bogdan Peșchir, cunoscut sub numele de „bogpr” pe rețelele de socializare, care ar fi finanțat o bună parte din campania electorală pentru Călin Georgescu, derulată în mare parte pe TikTok, este supus perchezițiilor informatice.

Citește și : BNS, scrisoare deschisă pentru partidele parlamentare. Sindicaliştii cer învestirea cât mai rapidă a noului guvern şi un control mai strict al serviciilor de informaţii

BOGPR se află la sediul Inspectoratului General al Poliției Române pentru a fi audiat în dosar, fiind nevoit să fie prezent în timpul verificării probelor ridicate : calculatoare, stick-uri USB și alte dispozitive. Anchetatorii au percheziționat locuința și firmele acestuia timp de 18 ore.

Anchetatorii au spus că Peșchir a fost cooperant când a fost dus la audieri, dar sugerează că banii ar fi provenit din infracțiuni și că sumele folosite ulterior ar fi fost introduse într-un proces de spălare a banilor.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Francisca și TJ Miles au aflat sexul bebelușului! Cele mai emoționante imagini cu cei doi
Fanatik.ro
Ce pensie avea Horia Moculescu după 42 de ani de muncă: ”La recalculare mi-au tăiat 300 de lei”. Adevărul despre averea compozitorului
Capital.ro
Călin Georgescu, colaborator SIE? Nicușor Dan, declarație privind alegerile prezidențiale din 2024: Există mai multe informări
Playtech.ro
Cum va fi iarna 2025–2026 în România, în contextul slăbirii vortexului polar? Anunţ ANM despre vreme
Adevarul
„Marfă de casă. Primim avans pentru masa de Crăciun”. Țăranii se plâng că vând porcul „de țară” pe pierdere
wowbiz.ro
Ultimele clipe din viața lui Horia Moculescu! Ce s-a întâmplat în spital și cine i-a fost alături înainte să moară? Medicii de la „Matei Balș” fac dezvăluiri în premieră: „Acest final dramatic...”
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
BREAKING! A MURIT Horia Moculescu!
iamsport.ro
Viorel Păunescu, marcat de moartea omului care l-a acuzat pe Becali că l-a ”dat la o parte” de la Steaua: ”Fratele meu!”
MediaFlux
Răsturnare de situație în privința votul pentru Primăria Capitalei. Ce arată sondajul de ultimă oră
stirilekanald.ro
Anunț important pentru românii cu probleme de sănătate!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume