Suspectul-cheie în atentatele de la Paris, Salah Abdeslam, s-a aflat în Slovacia timp de 3 săptămâni în vara lui 2015

Salah Abdeslam, suspectul-cheie în atentatele din 13 noiembrie de la Paris, s-ar fi aflat în Slovacia timp de trei săptămâni în vara anului trecut, relatează miercuri site-ul de știri aktuality.sk, citând două surse diferite din cadrul Ministerului de Interne de la Bratislava, transmite agenția TASR.
Filip Stan
06 apr. 2016, 15:17
Suspectul-cheie în atentatele de la Paris, Salah Abdeslam, s-a aflat în Slovacia timp de 3 săptămâni în vara lui 2015

Potrivit informațiilor obținute de site-ul slovac, presupuse a proveni de la servicii secrete străine, Abdeslam a fost cazat într-o casă de oaspeți din orașul Nitra, iar legătura sa în Slovacia a fost o rudă căsătorită cu o cetățeană slovacă.

Portalul de știri mai scrie că ruda irakiană este originară din Mosul.

Conform surselor citate, poliția slovacă a întreprins, în noiembrie 2015, o amplă operațiune de căutare a lui Salah Abdeslam la Nitra, în vecinătatea acestui oraș și în alte centre urbane.

Ministerul de Interne de la Bratislava nu a comentat informațiile publicate de site-ul menționat.

Salah Abdeslam, cetățean francez de origine marocană crescut în cartierul bruxellez Molenbeek, pare să fie în centrul rețelei jihadiste care a comis atentatele din 13 noiembrie de la Paris, soldate cu 130 de morți și sute de răniți, și, la 22 martie, pe cele de la Bruxelles, în care au murit 32 de persoane. El a fost arestat la 18 martie la Bruxelles și ar urma să fie extrădat în Franța.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Profesorii preuniversitari, în vizorul unei schimbări majore. Ce interdicții ar putea avea în viitor
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Program de Crăciun Lidl şi Kaufland 2025. Zilele în care magazinele din România vor fi închise
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Prietenii lui Marco, gest impresionant chiar înainte de înmormântare. Postarea care a îndurerat pe toată lumea
iamsport.ro
Adi Popa și-a desființat fostul coleg de la FCSB: ”Am mai multe trofee decât are el goluri!”
MediaFlux
Zi de foc maine. Colația, la un pas să se rupă după demersul lui Grindeanu
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde