Suspiciuni de malpraxis după moartea unui bebeluș născut prematur la Maternitatea Polizu. DSP a demarat verificări, iar medicul curant a fost amendat

Direcția de Sănătate Publică a demarat verificări la Maternitatea Polizu după ce părinții unui bebeluș născut prematur a sesizat instituția cu privire la faptul că nou-născutul ar fi fost lăsat să moară într-un incubator, după ce ar fi contractat o infecție nosocomială în spital. Inspectorii sanitari au sesizat Colegiul Medicilor pentru ,,un posibil caz de malpraxis", iar medicul curant a fost amendat ca urmare a faptului că nu a efectuat screeningul necesar la internarea mamei.
Oana Anghel
12 mai 2026, 13:16
Suspiciuni de malpraxis după moartea unui bebeluș născut prematur la Maternitatea Polizu. DSP a demarat verificări, iar medicul curant a fost amendat

După verificarea foii de internare, inspectorii Direcției de Sănătate Publică București au constatat că ,,nu a fost efectuat screeningul la internare, conform Protocolului în vigoare„. Urmare a încălcării protocolului, medicul curant a fost sancționat cu o amendă de 2.000 de lei.

Totodată, inspectorii sanitari au sesizat Colegiul Medicilor din România pentru ,,aspectele care vizează un posibil caz de malpraxis medical„.

Potrivit raportului întocmit de inspectorii DSP, nu au existat nereguli cu privire la normele de igienă.

Citeste si EXCLUSIV Dr Adrian Marinescu, medic primar boli infecțioase, despre riscul unei epidemii de hantavirus: „România e pregătită pentru un eventual caz, dar nu sunt elemente care să ne pună în fața unei situații complicate”

,,În cadrul verificărilor au fost analizate foile de observație clinică (FOCG) ale nou-născutului, dar și documentele care atestă efectuarea operațiunilor de curățenie și dezinfecție, produsele biocide utilizate, fișa de declarare a infecțiilor nosocomiale (IAAM), precum și Protocolul de screening al pacientului.

În urma verificărilor, inspectorii sanitari NU au constatat neconformități privind condițiile igienico-sanitare, modul de utilizare a produselor biocide, planul de autocontrol, respectarea Protocolului de screening pentru pacientul verificat, întocmirea fișei IAAM și declararea acesteia„, se arată într-un comunicat emis de Ministerul Sănătății.

Bebelușul, născut prematur în luna ianuarie 2026 la Maternitatea Polizu, a decedat la jumătatea lunii martie. Părinții acuză faptul că bebelușul ar fi contractat o infecție nosocomială în timpul spitalizării, iar personalul medical nu i-ar fi acordat îngrijirile necesare. În plângerile depuse către autorități, familia a atașat mai multe imagini din ultimele zile de viață ale micuțului.

Avocatul Adrian Cuculis spune, potrivit Digi 24, că părinţii copilului „îi acuză pe medici de omor calificat prin cruzimi, lăsându-le bebeluşul să putrezească în timp ce era în viaţă”, după ce „micuţul contractase infecţie nosocomială„.

Citeste si EXCLUSIV Hantavirusul care sperie Europa, analizat de medicul Tudor Ciuhodaru. Cum se manifestă boala: „Când apar simptome, trebuie să te prezinți de urgență la spital”