Sute de bucureșteni au rămas fără gaze, din cauza unei avarii. Când se reia alimentarea

Sute de bucureșteni care locuiesc în Sectorul 1 al Capitalei au rămas, miercuri, 27 noiembrie, fără gaze. Potrivit primelor informații se pare că s-a produs o avarie la un branșament, în timp ce o persoană lucra la un gard.
Alina Costache
27 nov. 2024, 15:37
Sute de bucureșteni au rămas fără gaze, din cauza unei avarii. Când se reia alimentarea

Sute de bucureșteni au rămas fără gaze. Se întâmplă în sectorul 1 al Capitalei. Peste 800 de persoane nu mai au gaz, după ce o avarie s-a produs la un branșament în timp ce o persoană lucra la un gard.

Sute de bucureșteni au rămas fără grav. Avarie majoră în Capitală

Reprezentanții Distrigaz Sud Reţele anunță că o persoană, în timp ce făcea lucrări pentru amenajarea unui gard pe strada Av. Petre Creţu din sectorul 1 al Capitalei, a produs o avarie asupra unui branşament aferent reţelei de distribuţie a gazelor naturale. Ca urmare, pentru a pune consumatorii în siguranţă, Distrigaz Sud Reţele a sistat alimentarea cu gaze naturale în zonă, miercuri, începând cu ora 10:10.

Citește și Gazprom taie de sâmbătă livările către OMV. Preţurile de referinţă la gaze naturale pe piaţa din Europa au crescut

În urma acestui incident, sunt afectaţi 852 de clienţi casnici şi non-casnici situaţi pe străzile Av. Petre Creţu, Cpt. Av. Nicolae Drossu, Mărăşti, Ion Mihalache, Constantin Sandu-Aldea, Lt. Av. Stâlpeanu M. Gheorghe şi Av. Mircea Zorileanu din Sectorul 1.

”Echipele Distrigaz Sud Reţele sunt la faţa locului pentru a asigura remedierea defectului. Reluarea alimentării cu gaze naturale a clienţilor afectaţi se va face în cursul zilei de astăzi, 27 noiembrie 2024, în jurul orelor 17:00. După reluarea alimentării cu gaze naturale, în cazul în care clienţii simt miros de gaze, sunt rugaţi să apeleze Centrul de Apeluri şi Depanaj Urgenţe Gaze la numerele de telefon: 021 9281, 031 9031 sau 0800 877 778, să aerisească imediat încăperea, să nu provoace scântei, să nu acţioneze întrerupătoarele electrice, să nu folosească aparatele electrocasnice şi, dacă este posibil, să închidă robinetul de alimentare cu gaze naturale”, au transmis oficialii companiei, potrivit news. ro.

Citește și Cele șapte trucuri prin care să mențineți căldura în casă iarna. Facturile la gaze vor fi mult mai ieftine

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Dan Negru, imagine inedită cu Lucian Bute, la 26 de ani de la apariția marelui campion al României la TV. Unde s-au văzut
Capital.ro
Ambasadorul Rusiei la București, atac la adresa României. O acuză că falsifică istoria celui de-al Doilea Război Mondial
Playtech.ro
De la ce vârstă este obligatorie grădinița și ce se întâmplă dacă un copil nu a mers deloc
Adevarul
Crin Antonescu, despre mesajul lui Nicușor Dan de Ziua Europei. „Vorbește, pentru prima oară în istorie, de la Cotroceni, despre greșelile Europei”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Îl mai ții minte pe Mitică din „Vacanța Mare”? Cum arată și cu ce se ocupă în 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi