Aproximativ o mie de pădurari au protestat la sediul Guvernului şi au cerut demiterea ministrului Mediului

Aproximativ o mie de pădurari şi angajaţi din domeniul silvic au protestat, miercuri, în faţa Palatului Victoria şi i-au cerut premierului Dacian Cioloş demiterea ministrului Mediului, Cristiana Paşca Palmer, şi a secretarului de stat Erika Stanciu.
Iulian Tudor
20 apr. 2016, 08:48
Aproximativ o mie de pădurari au protestat la sediul Guvernului şi au cerut demiterea ministrului Mediului

Pădurarii s-au strâns începând de la ora 11.00, în scuarul central din Piaţa Victoriei. aproximativ o mie de oameni veniţi la protest cerând schimbarea modului de gestionare de către autorităţi a situaţiei pădurilor din România, potrivit news.ro.

„Am solicitat astăzi, prin mitingul organizat în Piaţa Victoriei, domnului prim-ministru să demită ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor şi să demită secretarul de stat care răspunde de păduri, având în vedere situaţia dezastruoasă a pădurilor din România, pentru că nu au luat nicio măsură de redresare a acestei situaţii. Sunt neadministrate 600.000 de hectare de păduri pentru că Guvernul, prin ministerul de resort, nu s-a îngrijit să dea acele subvenţii proprietarilor de păduri pentru administrare. Neadminisrarea pădurilor a însemnat, până la urmă, distrugerea a 400.000 de hectare din cele 600.000 care au fost tăiate de grupurile de interese”, a declarat Marian Stanciu, preşedintele Federaţiei pentru Apărarea Pădurilor.

Protestatarii au avut afişe şi bannere pe care era scris: „Modificaţi de urgenţă HG 934/2015”, „De ce poporul român trebuie să suporte prejudiciul de 36.000.000.000 euro creat de grupurile de interese care au tăiat ilegal 400.000 ha păduri particulare?”, „Stopaţi campania de denigrare a personalului silvic, susţinută de politicieni – instrumente ale grupurilor de interese!”, „Atac la siguranţa naţională a României: 600.000 ha păduri particulare nepăzite şi neadministrate, fiind expuse distrugerii pentru că nu se acordă proprietarilor subvenţiile pentru administrarea pădurilor conform Legii 46/2008 – Codul silvic, 400.000 ha păduri particulare distruse, pentru că nu se acordă proprietarilor subvenţiile pentru administrarea pădurilor, 3.100.000 ha păduri de stat în pericol de a fi distruse prin aplicarea HG 924/2015”.

Ei susţin că, prin acest act normativ nu sunt create condiţiile pentru continuarea activităţilor de exploatare a pădurilor şi de prelucrare primară a lemnului în cadrul Romsilva, iar cei 7.000 de salariaţi ai regiei aferenţi acestor activităţi îşi vor pierde locurile de muncă.

Protestatarii au avut o acţiune de pichetare a Guvernului şi pe 23 martie, când aproximativ 100 de oameni au ieşit în stradă cu aceleaşi revendicări.

Din Federaţia pentru Apărarea Pădurilor fac parte membri ai Academiei Române, ai Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice, ai Societăţii Inginerilor Silvici „Progresul Silvic”, Confederaţiei Consilva, Federaţiei Silva, Asociaţiei Constructorilor Forestieri din România, Asociaţiei Proprietarilor de Păduri din România, Asociaţiei Pensionarilor Silvici din România.

viewscnt

CITEŞTE ŞI: Protest în Capitală. Sindicaliştii din Sănătate pichetează Palatul Parlamentului

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Țara unde trăiești foarte bine cu bani puțini. Totul este ieftin, are „plaje scăldate în razele soarelui, oraşe metropolitane, facilităţi moderne, bucătărie delicioasă şi localnici ospitalieri​”, dar puțini români s-ar muta aici
Capital.ro
Putin a dat ordin. Cutremur la nivel mondial: Soarta Rusiei depinde de un singur lucru
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Gestul devenit viral al unui agent de pază de la Beach, please!: „Definiția umanității”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Cum va fi vremea în august, pe litoral. Accuwather a publicat prognoza așteptată
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Cutremur în această după-amiază, în România! Care a fost magnitudinea seismului
Cancan.ro
NU E O GLUMĂ! Cât costă o cameră la Iaki, hotelul lui Gică Hagi din Mamaia Nord, în iulie 2025
Playsport.ro
Bolojan schimbă harta României. Comasarea primăriilor din țară și reducerea...
Capital.ro
Avertisment pentru fumători. Nimeni nu le-a explicat asta vreodată: „Mai rapid ca la heroină sau cocaină!”
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Joburi sezoniere la mare căutare. Iată unde poți lucra pe bani frumoși în vara 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Planta care alungă căpușele din curte. Ce ar trebui să ai neapărat în grădină ca să scapi de musafirii nepoftiți