Sute de persoane care figurează în Sistemul Informatic Schengen au fost depistate într-o săptămână

Peste 650 de persoane care erau semnalate în Sistemul Informatic Schengen au fost depistate în ultima săptămână de către poliţiştii români în parteneriat cu cei din statele membre Schengen. De asemenea, au fost găsite aproape o sută de maşini, dar şi documente.
Iulian Tudor
22 apr. 2018, 07:48
Sute de persoane care figurează în Sistemul Informatic Schengen au fost depistate într-o săptămână

În perioada 13 – 20 aprilie, au fost localizate, pe teritoriul ţării noastre, 401 persoane care fac obiectul unor semnalări în S.I.S. (Sistemul Informatic Schengen.

Poliţiştii români au pus în aplicare 44 de mandate europene de arestare, au depistat 118 persoane care erau căutate în vederea participării la o procedură judiciară şi 15 persoane care erau semnalate ca dispărute de partenerii din statele Schengen, potrivit news.ro.

De asemenea, de pe teritoriul României, au fost ridicate 21 de documente şi au fost găsite 64 de autovehicule ce erau căutate de partenerii din Spaţiul Schengen, pentru a fi confiscate sau folosite ca probe în cadrul procedurilor judiciare.

Totodată, 257 de persoane căutate de autorităţile române au fost identificate de partenerii străini pe teritoriul lor, în urma schimbului de informaţii prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Poliţienească Internaţională – Inspectoratul General al Poliţiei Române.

Citeşte şi NATO face propriul „Schengen” special pentru a facilita deplasările de trupe în Europa

Dintre acestea, 35 erau urmărite de Poliţia Română, în baza unor mandate europene de arestare, alte 28 de persoane erau căutate pentru participarea la o procedură judiciară, iar 3 persoane erau semnalate dispărute de autorităţile române, potrivit news.ro.

Totodată, partenerii străini au identificat pe teritoriul lor 30 de autovehicule, 12 documente şi 4 certificate de înmatriculare, bunuri căutate de autorităţile române în vederea indisponibilizării sau pentru a fi folosite ca probe în cadrul procedurilor penale.

România, din punct de vedere al cooperării poliţieneşti, este membru de facto al Spaţiului Schengen din 5 noiembrie 2010.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Se schimbă legea “Mitică Dragomir!” Care sunt principalele modificări: dispare zona-tampon, liber la bere şi bannere pe stadioane. Când intră în vigoare
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă în 2025. Weekend-ul în care dăm ceasul cu o oră înapoi. Ora 4.00 va deveni ora 3.00
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste un loc de veci în 2025 și ce taxe suplimentare trebuie să plătești
Adevarul
Aventurile a doi vloggeri în locul unde românii sunt mai urâți ca oriunde. „Cea mai mare plăcere a lor e să bată străini pe stradă”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Un copil a murit din cauza rujeolei la câțiva ani după ce a contactat boala. Micuțul nu a avut niciun simptom ani de zile
Cancan.ro
Răsturnare de situație! Cine spune că profesoara din Mehedinți nu s-a sinucis. 'Sâmbăta seara a plecat de mine, îi făcuse...
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
Pană de curent timp de 72 de ore în România. Arafat pregătește românii
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Ultima oră! Decizia României după Năstase și Dăncilă au fost în China