Sute de poliţişti din Bruxelles, în grevă. Şi-au scos certificate medicale, înainte de reuniunea şefilor de stat din UE şi Asia

Sute de poliţişti din Bruxelles s-au declarat bolnavi pentru a-şi exprima nemulţumirea faţă de condiţiile de muncă, în contextul în care miercuri au loc în capitala belgiană mai multe reuniuni ale şefilor de stat din Uniunea Europeană şi Asia ce necesită o prezenţă poliţienească solidă.
Alina Costache
17 oct. 2018, 11:59
Sute de poliţişti din Bruxelles, în grevă. Şi-au scos certificate medicale, înainte de reuniunea şefilor de stat din UE şi Asia

Potrivit unui purtător de cuvânt al poliţiei belgiene, 20% din cei 2.600 de poliţişti din zona Bruxelles-Capitale-Ixelles, ceea ce înseamnă puţin peste 500, s-au declarat miercuri ‘absenţi pe motiv de boală’.

De asemenea, un sector de poliţie vecin a menţionat că mişcarea de protest începută luni de trei sindicate a afectat şi 585 de poliţişti proprii.

Reforma pensiilor, cumularea de concedii medicale şi penuria structurală de personal sunt principalele motive de nemulţumire ale poliţiştilor, potrivit Agerpres.

Bruxellesul va găzdui miercuri seară şi joi Consiliul European de toamnă, iar joi şi vineri summitul Europa-Asia. ”În orice caz, summitul va avea loc, poliţia va fi prezentă. Ne-am aşezat la masa negocierilor pentru a găsi soluţii”, a dat asigurări Ilse Van De Keere, purtătoare de cuvânt a poliţiei din zona Bruxelles-Capitale-Ixelles, operaţională în zona instituţiilor europene.

Gestionarea efectivelor de poliţie se anunţă totuşi complicată la sfârşitul acestei săptămâni, ţinând cont de numărul mare de certificate medicale primite.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Şumudică a desfiinţat primul transfer al lui Gigi Becali: “Nu poate să joace niciodată acolo!”. Ce se întâmplă cu atacantul pe care FCSB vrea să îl dea afară: “Poate să joace la orice echipă din SuperLiga!”
Capital.ro
Reguli la bloc. Refuzul de plată poate aduce penalități și procese. Ce obligații are proprietarul de apartament
Playtech.ro
„A investi” și „a învesti”, două cuvinte complet diferite. Ce înseamnă fiecare și de ce românii le confundă atât de des
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Ce este complet interzis să faci în cele două zile de Rusalii! Toți credincioșii trebuie să știe asta pe 31 mai și 1 iunie 2026
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți