Tânăra ucisă de urs a fost înșfăcată de animal în timp ce cerea disperată ajutor la 112: „Țipa disperată că se apropie”

Noi detalii șocante apar în cazul fetei de 19 ani ucisă de un urs în zona Jepii Mici din Bușteni. Tragedia ar fi avut loc în timp ce Diana se afla pe fir cu dispecerul de la 112 căruia îi ceruse ajutorul.
Filip Stan
10 iul. 2024, 16:13
Tânăra ucisă de urs a fost înșfăcată de animal în timp ce cerea disperată ajutor la 112: „Țipa disperată că se apropie”

Apar informații cutremurătoare în cazul tinerei de 19 ani ucisă pe traseul Jepii Mici, din Munții Bucegi. Tragedia s-a derulat în direct, cu dispecerii 112 în telefon, pentru că atât fata, cât și prietenul ei sunaseră, în paralel, să ceară ajutor.

Citește și: Marcel Ciolacu reacționează în cazul fetei ucise de urs: „Vom cere sesiune extraordinară în Parlament”. În același timp, ministrul Fechet propune ca urșii să fie eutanasiați sau împușcați

Tânăra ucisă de urs a fost înșfăcată de animal în timp ce cerea disperată ajutor la 112

Primul apel la 112 a fost dat marți după-amiază de iubitul fetei. Acesta i-a spus dispecerului Salvamont că sunt pe traseul Jepii Mici din Munții Bușteni și că sunt foarte speriați întrucât sunt urmăriți de un urs ce pare agitat.

„Dispecerul de serviciu le-a dat câteva sfaturi utile, cum să se comporte în prezența ursului. Ei au urmat sfaturile, dar din păcate nu au scăpat de prezența animalului sălbatic. Era îngrozită… vă dați seama, țipa: „Ursul se apropie din ce în ce mai amenințător!”, a declarat Dan Banu, șeful Salvamont Prahova.

Aproape simultan, la 112 a sunat și tânăra de 19 ani. Câteva zeci de secunde mai târziu, conversația s-a încheiat brusc, întrucât tânăra căzuse pradă ursului.

„Totul s-a derulat în direct, dispecerul 112 era în telefon și tânărul striga că sunt atacați de urs și că a luat fata. A fost ceva groaznic! Ne-a spus că ursul a prins-o pe fată de un picior și o trage după el și, la un moment dat, nu a mai văzut ce a făcut cu ea. Din potecă, ursul a târât-o și a aruncat-o la 120 de metri în firul văii”, mai spune Dan Banu, șeful Salvamont Prahova.

Ajunși la locul tragediei, salvatorii montani au făcut rapel 120 de metri în vale, dar tânăra de 19 ani era deja decedată, având leziuni incompatibile cu viața. Ursul era lângă cadavru și a sărit să-i atace chiar și pe salvamontiști.

„A fost un pericol real și pentru salvatorii montani. Ursul se afla la 10 metri de pradă și a vrut să atace salvatorii montani. Era foarte violent! Ursul a fost împușcat de cei responsabili și a putut fi recuperat corpul victimei”, a mai declarat, pentru Digi24.ro, Dan Banu.

Deși, inițial, s-a dorit recuperarea trupului tinerei cu ajutorul unui elicopter pentru a scurta timpul intervenției, misiunea a fost anulată. Din cauza zonei foarte înguste și împădurite, dar și din cauza cablurilor de teleferic din apropiere, echipajul de pe elicopter a hotărât că misiunea este prea riscantă, astfel că trupul neînsuflețit al tinerei a fost preluat și coborât pedestru de salvamontiști.

Intervenția de pe Jepii Mici i-a marcat profund pe salvamontiști, care susțin că nu au mai avut parte de o astfel de situație de ani buni.

„Nu ne-am mai confruntat în ultimii 10-15 ani cu o situație așa gravă. Noi credem că ursul era turbat pentru că, de obicei, el nu atacă așa, fără motiv. Nu era ursoaică cu pui, era un urs mai tânăr, presupun că era turbat, altfel nu ne explicăm violența atacului”, mai explică șeful Salvamont Prahova.

Și experții în urși spun că atacul este, la prima vedere, inexplicabil.

„În general, urșii atacă atunci când se simt amenințați și de multe ori atacă fără să finalizeze atacul. De fapt, cele mai multe atacuri sunt cele așa-zise atacuri false, când nu se finalizează atacul. Problema o face ca locul atacului să fie un loc în care să nu ai niciun potențial de a evita atacul, nu ai unde să te ascunzi, nu ai unde să fugi. Dacă ursul pornește către tine dintr-o poziție dominantă, atunci vine spre tine, nu ai unde să te ascunzi. Pe Jepii Mici, daca s-a întâmplat în zona unde urcarea e aproape verticală, efectiv nu ai unde să te ferești!”, a declarat Ioan Mihai Pop.

Biologii spun și ei că atacul nu poate fi pus pe seama caniculei.

„Nu cred că un animal sălbatic devine agresiv din cauza caniculei. În timpul zilei se adăpostesc și, totuși, în zona montană, în pădure nu e atât de cald. În unele situații nu trebuie să faci nimic, în altele să te ferești, să îți faci simțită prezența. Când te întâlnești cu ursul, creierul tău reacționează altfel decât ce ai citit în cărți. Să faci gălăgie e prima soluție. Să îți fac simțită prezența, indiferent de ce animal discutăm. Autoritățile trebuie să facă publice rezultatele anchetei, să explice ce s-a întâmplat. Probabil vinovat a fost ursul, probabil a fost alt context”, a mai spus Ioan Mihai Pop, specialist în urși.

În cursul zilei de miercuri, poliţiştii au anunțat că au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă şi braconaj cinegetic în acest caz, după ce un vânător a împușcat animalul sălbatic.

Citește și: Dosar penal în cazul fetei ucise de un urs pe traseul Jepii Mici. Au fost audiați iubitul fetei și vânătorul care a împușcat ursul

 

DailyBusiness
Bani cu măsură din partea Ministerului Educației. Bursele elevilor și studenților se schimbă radical
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Proiectul de lege care ar putea schimba școala românească din temelii. Părinții vor merge la închisoare dacă nu vor face asta
Capital.ro
Doliu în fotbal! A murit unul dintre cei mai emblematici jucători ai Generației de Aur
Playtech.ro
Țara care va dispărea de pe fața pământului în maxim 25 de ani. Transformările pe care le vom vedea cu toții până în 2050
DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Adevarul
Orașul din România ocolit de străini în anii '90: „Pe hărțile turistice europene, în dreptul lui este capul de mort”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Călin Georgescu, terminat! Acuzații imposibil de contestat, care aduc ani grei de pușcărie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
VIDEO | „Atacați de ursoaică”. Doi motocicliști s-au filmat lângă o ursoaică și puiul ei, pe Transfăgărașan
Cancan.ro
Cum se fac hamsiile, de fapt. Ce a putut găsi Piedone într-o cherhana de pe litoral
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Adevărul despre Elena Udrea. Nu mai e niciun secret. Alexandrov a renunțat să mai ascundă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Ce i-a spus regretatul Mihai Leu lui Titi Aur, de pe patul de spital: „Era într-o rezervă, având-o alături pe soția sa, Anna. Când am intrat la el, deși fizic se vedea că nu este bine, era optimist”
MediaFlux
EXCLUSIV PAPARAZZI. Doamna Borsec cară peste 150.000 de sticle cu apă minerală și nici nu le simte. Sofia Crețu-Hu poartă accesorii și bijuterii de peste o sută de mii. De euro!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Coreea de Nord a inaugurat cu fast un mega-resort pe litoral, dar turiștii străini lipsesc