Tânărul care şi-a ucis soţia şi apoi a încercat să se sinucidă, condamnat la nouă ani de închisoare

Tânărul din localitatea vasluiană Ciocani care, în urmă cu jumătate de an, şi-a ucis soţia în prezenţa fetiţei sale de şase ani şi apoi a ajuns în stare gravă la spital după ce şi-a tăiat gâtul cu intenţia de a se sinucide a fost condamnat la nouă ani de închisoare. Instanţa l-a mai obligat pe bărbatul de 26 de ani şi la plata a 400.000 de lei daune morale copiilor săi şi mamei victimei.
Alina Costache
22 iun. 2017, 16:17
Tânărul care şi-a ucis soţia şi apoi a încercat să se sinucidă, condamnat la nouă ani de închisoare

Tribunalul Vaslui l-a condamnat la nouă ani de închisoare pentru omor pe Vasile Uiuroc, cel care, în urmă cu jumătate de an, şi-a ucis soţia cu zeci de lovituri de cuţit în prezenţa fiicei sale în vârstă de şase ani.

De asemenea, instanţa l-a obligat pe tânărul de 26 de ani la plata a câte 100.000 de lei daune morale către cei trei copii ai săi, precum şi către mama fostei sale neveste.

Hotărârea judecătorilor vasluieni, care au admis şi solicitarea mamei victimei de plată de către autorul crimei a 7.500 de lei daune materiale, nu este definitivă, putând fi atacată cu apel atât de către procurori, cât şi de către Vasile Uiuroc.

Potrivit rechizitoriului procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui, tânărul de 26 de ani şi-a ucis soţia cu zeci de lovituri de cuţit, în locuinţa comună a acestora, din localitatea Ciocani. Crima s-a petrecut în seara de 29 noiembrie 2016, sub privirile fetiţei de şase ani a celor doi soţi.

După ce şi-a înjunghiat nevasta, Vasile Uiuroc şi-a tăiat gâtul cu acelaşi cuţit, cu intenţia de a se sinucide.

Cei doi soţi au fost găsiţi a doua zi dimineaţă de către mama femeii, care a alertat autorităţile. Transportat la spital în stare gravă, bărbatul a fost recuperat de către medici, după două săptămâni fiind arestat preventiv pentru omor.

Citeşte şi  Un tânăr român a facut sex pasional cu iubita, apoi a înjunghiat-o de 62 de ori şi a decapitat-o FOTO

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Alina Bica și-a deschis firmă de avocatură în Italia și le face o ofertă fugarilor români: ”Știu cum gândesc procurorii”
Capital.ro
A câștigat procesul! Călin Georgescu va fi despăgubit de statul român. Tribunalul a luat decizia
Playtech.ro
Asociațiile de la bloc, obligate prin lege să constituie două fonduri. Amenzi de până la 5.000 de lei
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Părinții minorului de 13 ani, implicat în moartea lui Mario, au fost decăzuți temporar din drepturile părintești. Copilul a fost luat de urgență din familie
iamsport.ro
Atacantul român care a ratat transferul la Chelsea: ”Toate bune și frumoase, până în ultima zi”
MediaFlux
Guvernul a decis! Românii care nu plătesc CASS
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil