Țara care renunță la ora de vară. Premierul marocan a anunțat că s-a decis revenirea la ora standard a Marocului. Decizia a fost luată după ce autoritățile au analizat efectele trecerii la ora de vară asupra cetățenilor.
În ultimii ani, tot mai mulți cetățeni au făcut numeroase petiții prin care cereau autorităților să renunțe la ora de vară. Una dintre acestea s-a viralizat și a strâns 344.654 de semnături.
”Adoptarea orei de vară în Maroc reprezintă o provocare zilnică pentru cetățeni și le afectează calitatea vieții. Pentru mulți dintre noi, schimbarea bruscă a orei duce la perturbări constante ale ceasului biologic”, se arată în petiția devenită virală.
De asemenea, semnatarii petiției mai precizau că sănătatea elevilor, a studenților și a angajaților este afectată de câte ori se dau ceasurile înainte, scrie Antena 3.
Citește și Ora de vară 2026 ne dă peste cap ceasul biologic. De ce nu se mai schimbă ora
Reamintim că în 2018, autoritățile din Maroc au decis să adauge permanent 60 de minute la ora standard a țării. Astfel, Marocul a trecut la ora GMT+1 aproape tot anul.
La început, Marocul folosea ora GMT+1 doar vara, ca o oră de vară obișnuită. Ulterior, autoritățile au decis să o păstreze pe tot parcursul anului. Singura excepție era perioada Ramadanului, atunci când țara revenea temporar la ora GMT.
Decizia de a păstra ora de vară permanentă a provocat proteste de amploare în Maroc. Sute de elevi și studenți au refuzat să mai intre la cursuri și au cerut revenirea la ora normală.