Tăriceanu: Antonescu ştia că nu are şanse. Este tragerea cortinei după o piesă în care şi-a jucat rolul

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu a declarat, la România TV, că înfrângerea lui Crin Antonescu în cursa pentru nominalizarea candidatului PNL pentru alegerile prezidenţiale era previzibilă chiar şi pentru fostul lider al PNL care ar fi candidat doar ca să dea aparenţa unui exerciţiu democratic în interiorul partidului.
Filip Stan
21 iul. 2014, 18:57
Tăriceanu: Antonescu ştia că nu are şanse. Este tragerea cortinei după o piesă în care şi-a jucat rolul

„În PNL lipsa de luciditate există de o bună bucată de vreme. Cred că Antonescu ia lucrurile foarte în bătaie de joc, A vrut să dea impresia de comportament democratic. Eu cred că ştia că n-are şanse. Este tragerea cortinei după o piesă în care şi-a jucat rolul foarte bine: a distrus USL-ul, a scos PNL de la guvernare şi a afiliat partidul la PPE”, a comentat Călin Popescu Tăriceanu.

Acesta susţine că decăderea lui Crin Antonescu a început încă din perioada interimatului acestuia la Palatul Cotroceni, din vara anului 2012 şi a devenit iremediabilă după ruperea USL. „Decizia de a rupe USL i-a fost insuflată pe un psihic labil ca al lui, iar PNL a pierdut totul (…) Instinctiv, lumea a început să înţeleagă că este un om lipsit de orice substanţă. Ironiile, figurile de stil nu sunt suficiente pentru a convinge cetăţenii”, a afirmat fostul premier.

Pe de altă parte, Tăriceanu nu crede nici în succesul liberalilor cu Klaus Johannis în frunte. „Johannis nu este opusul lui Antonescu. Este mai puţin vorbăreţ, dar parcimonia vorbelor nu e bazată pe faptul că spune lucruri esenţiale. E şi el lipsit de substanţă. Nu are experienţa politică necesară pentru a fi preşedinte de partid sau, mai mult, preşedinte al ţării”, a conchis Tăriceanu.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, de fapt, în momentul în care Mircea Lucescu a leșinat. Primul jucător de la națională care rupe tăcerea. „E ceva tulburător”
Capital.ro
Călin Georgescu nu a scăpat. De ce a fost ridicat controlul judiciar: Trebuie să mai dureze 4 ani
Playtech.ro
Motorina s-a ieftinit azi, 7 aprilie, e un record pentru ultima perioadă. Până când este redusă acciza
Adevarul
Cum poți să faci grătar la curte, fără teama că vei fi amendat
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Cine este jucătorul de la Rapid care i-ar fi ”scurs” lui Nistor informații din vestiar: ”Sunt prieteni de la Dinamo, au rămas într-o relație foarte bună”
MediaFlux
UPDATE: Răzvan Lucescu a ajuns la spital. Procedura care-l poate salva pe Mircea Lucescu. Ce este sistemul ECMO propus de medicii de la Spitalul Universitar
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj