Tăriceanu anunţă sfârşitul Guvernului Dăncilă: Partidul de opoziţie votează moţiunea de cenzură împotriva Guvernului, ca să fie clar

Preşedintele ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, anunţă că ALDE va vota moţiunea de cenzură împotriva Guvernului condus de Viorica Dăncilă. "Noi nu o să votăm pro-Guvern. Partidul de opoziţie votează moţiunea de cenzură împotriva Guvernului, ca să fie clar, dacă aveaţi cele mai mici îndoieli", a spus liderul ALDE, menţionând că miniştrii formaţiunii vor fi retraşi din Guvern.
Filip Stan
26 aug. 2019, 16:17
Tăriceanu anunţă sfârşitul Guvernului Dăncilă: Partidul de opoziţie votează moţiunea de cenzură împotriva Guvernului, ca să fie clar

Întrebat ce va face ALDE în cazul unei moţiuni de cenzură, Tăriceanu a spus:”Foarte simplu vă răspund: ceea ce face un partid de opoziţie”.

„Noi nu o să votăm pro-Guvern. Partidul de opoziţie votează moţiunea de cenzură împotriva Guvernului, ca să fie clar, dacă aveaţi cele mai mici îndoieli”, a spus liderul ALDE.

El a precizat că la acest moment nu are informaţii potrivit cărora vreunul dintre miniştrii ALDE ar refuza să demisioneze din Guvern odată cu trecerea formaţiunii politice în opoziţie.

„Astăzi pe care de consecinţă a deciziei de a ieşi de la guvernare Biroul Politic a hotărât retragerea miniştrilor din Guvern şi cei care nu vor face acest lucru vor suporta consecinţele”, a spus Tăriceanu, explicând că aceste consecinţe vor consta în excluderea din partid a celor care nu renunţă la portofoliul ministerial.

„Eu nu am informaţii legate de vreun membru al Guvernului din partea ALDE care să nu respecte această decizie”, a adăugat liderul ALDE.

El a spus că parlamentarii ALDE şi cei de la PRO România vor acţiona coordonat.
„Vom acţiona coordonat la nivelul celor două camere ale Parlamentului. Iniţial ne-am gândit să facem un grup parlamentar comun, însă experienţa pe care o avem ne arată că e mai bine să rămânem în actuala configuraţie pentru că sunt conform algoritmlului de alocare al poziţiilor din Biroul Permanent, comisii şi aşa mai departe, mai avantajos să funcţionăm ca două grupuri decât ca unul singur”, a spus Tăriceanu.

Acesta a precizat că la Senat senatorii PRO România se vor alătura grupului ALDE.

De asemenea el a afirmat că s-a discutat despre o „coordonare politică” a Pro România şi ALDE, dar nu s-a decis oficial acest lucru.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
„Offside!” Andrei Cordea, ironie maximă pe internet după controversa de la CFR Cluj – Universitatea Craiova. Foto
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
Grădinițe de vară 2026 în București. Ce sectoare continuă programul și când încep înscrierile
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Ultimele ore din viața Aliciei, eleva ucisă pe câmp în Bihor. Mesajul care spune totul despre ea și apelul video făcut înainte de tragedie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Lovitură la Tribunal pentru omul care visa să ia FCSB! Marian Ceaușescu a izbucnit: ”Șpăgarule!”
MediaFlux
Nicușor Dan, anunț de ultimă oră. Ce guvern va avea România
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi