Tăriceanu, despre sondajul pentru prezidenţiale în care este dat favorit în faţa lui Dragnea: Nu m-am hotărât dacă voi candida sau nu

Preşedintele ALDE Călin Popescu Tăriceanu, întrebat joi de sondajul realizat de ALDE Dolj, care îl dă favorit în faţa lui Liviu Dragnea într-o competiţie pentru preşedinţie, a declarat că nu a luat o decizie în acest sens şi că prezidenţiabilul ALDE s-ar putea decide doar după o analiză în partid.
Ionela Marcu
22 mart. 2018, 13:49
Tăriceanu, despre sondajul pentru prezidenţiale în care este dat favorit în faţa lui Dragnea: Nu m-am hotărât dacă voi candida sau nu

Nu m-am hotărât dacă candidez sau nu. Şi dacă mă decid, nu fac acum anunţul şi trebuie făcută în baza unei analize a partidului. La întrebarea la care cei intervievaţi au răspuns, poate să fie în ochii unora o posibila formulă, nu mă impresionează, nu mă deranjează. Avem o coaliţie care a funcţionat şi funcţionează bine, un program de guvernare, iar preocupările noastre sunt axate pe îndeplinirea programului de guvernare„, a declarat joi, Călin Popescu Tăriceanu, preşedintele ALDE.

Potrivit unui sondaj realizat în perioada 1-19 martie, de Avangarde, la comanda ALDE Dolj, cu privire la intenţia de vot în perspectiva alegerilor prezidenţiale din 2019, Călin Popescu Tăriceanu a fost creditat de 48% dintre cei chestionaţi, faţă de 8%, cât a primit Liviu Dragnea (fiind vorba de cei care cred că e nevoie de un candidat comun al PSD şi ALDE).

Citeşte şi Tăriceanu: E foarte grav că preşedintele Klaus Iohannis joacă politic problema revocării procurorului şef al DNA

Cetăţenii intervievaţi au fost întrebaţi dacă, din punctul lor de vedere, ALDE şi PSD ar trebui să aibă un candidat unic la prezidenţialele de anul viitor. Rezultatele au fost următoarele: 39% – nu mă interesează; 25% – candidaţi separaţi; 22% – candidat unic; 12% – nu pot aprecia; 2% – nu răspund. Cei care au optat pentru un candidat unic au fost întrebaţi cine ar trebui să fie acesta. Iată rezultatele: Călin Popescu Tăriceanu – 48%; Liviu Dragnea – 8%; Gabriela Firea – 2%, altul – 2%; nu ştiu/nu răspund – 40%, scrie Gazeta de Sud.

Sondajul a fost realizat pe un eşantion de 1.000 de persoane, iar întrebările au fost adresate telefonic.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cristi Borcea, declarație uimitoare despre femeia care i-a adus echilibru. Ce a scos la iveală despre Valentina Pelinel
Capital.ro
Se schimbă calculele pentru pensii. Decizia intră în vigoare de la 1 iulie. Cum va fi influențat stagiul de cotizare
Playtech.ro
Cine plătește dacă îți găsești mașina lovită în parcare. Ce spune legea și cum recuperezi daunele
Adevarul
Cele mai înfiorătoare castele din Transilvania. Locuri desprinse parcă din „Dosarele X”, cu secrete întunecate
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Cine este Adrian Veștea, noul premier desemnat de Nicușor Dan
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți