Tarifele la energie electrică ar putea rămâne plafonate și după 1 aprilie 2025!

Veste excelentă pentru români! Tarifele la energie electrică ar putea rămâne plafonate și după 1 aprilie 2025 - termenul la care ar urma să se încheie actuala schemă de sprijin.
Irina Dumitrescu
09 dec. 2024, 22:12
Tarifele la energie electrică ar putea rămâne plafonate și după 1 aprilie 2025!

Conform celor mai recente discuții dintre reprezentanții autorităților române și cei ai Comisiei Europeane (CE), tarifele la energie electrică ar putea rămâne plafonate și după 1 aprilie 2025. Asta ar însemna că românii vor putea răsufla ușurați cel puțin în privința facturilor la curent.

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, spune că Bruxelles-ul manifestă o anumită flexibilitate privind situația energetică a României și astfel s-ar oferi ocazia de a continua schemele de sprijin pentru consumatori, notează playtech.ro.

Tot Burduja a ținut să sublinieze, în același context, că Bruxelles-ul nu exclude niciun scenariu de lucru la acest capitol, dată fiind situația instabilă din sectorul energetic european.

”Nu excludem niciun scenariu de lucru, pentru că este un context dinamic, există variabile pe care nu le controlăm, de exemplu dacă gazul rusesc va mai curge prin Ucraina”, a spus ministrul Energiei.

Potrivit lui Sebastian Burduja, experții CE care au vizitat Bucureștiul săptămâna trecută au înțeles contextul local privind sectorul energetic. Astfel, un factor esențial pentru continuarea plafonării este limitarea interconectărilor dintre rețelele energetice ale României și cele din Europa de Vest.

Ministrul Economiei mai spune că România, în colaborare cu Bulgaria și Grecia, a reușit să argumenteze necesitatea unor măsuri adaptate pentru țările din estul Europei, pe fondul discrepanțelor majore de prețuri față de țările vest-europene.

Citește și Alocaţiile pentru copii cresc din ianuarie 2025. Ce bani primesc pe card 3,6 milioane de români

Schema de plafonare a tarifelor la energie ar trebui să fie ridicată începând cu 1 aprilie 2025, ceea ce ar afecta consumatorii casnici din România, prin creșterea facturilor la energia electrică.

Burduja este însă de părere că România, printr-o argumentare bine documentată a realității infrastructurii energetice din regiune, va avea posibilitatea să continue măsurile de sprijinire a consumatorilor vulnerabili.

Conform schemei de sprijin în vigoare, în perioada 1 ianuarie 2023 – 31 martie 2025, toți clienții casnici beneficiază de plafonarea prețului energiei electrice, după cum urmează:

  • 0,68 lei/kWh – pentru clienții casnici al căror consum lunar este cuprins între 0 și 100 kWh, precum si pentru alte tipologii de clienți casnici
  • 0,80 lei/kWh – pentru clienții casnici al căror consum lunar este cuprins între 100,01 kWh și 255 kWh, precum și pentru clienții cu consum lunar între 255,01 și 300 kWh (pentru consumul primilor 255 kWh)
  • 1,3 lei/kWh – pentru clienții cu un consum lunar între 100,01 și 300 kWh, exclusiv pentru consumul de energie electrică ce depășește 255 kWh, precum și integral pentru clienții casnici al căror consum lunar este mai mare de 300 kWh/lună

Citește și Cât valorează investițiile românilor în criptomonede. Suma este uriașă!

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Transformare în stil Kim Kardashian pentru Georgina Rodriguez. Cum a apărut iubita lui Cristiano Ronaldo
Capital.ro
Limite la banii cash în diaspora. Plățile pe care românii din Italia le pot face doar cu cardul. În Spania, e de 5 ori mai strict
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi