Ţările NATO şi-au definit misiunea navală împotriva traficului de migranţi către Europa

Statele membre ale NATO au definit modalitățile operaționale ale misiunii lor navale contra traficului de migranți către Europa având ca punct de plecare coastele turce, a anunțat secretarul general al Alianței Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, citat joi de AFP, Reuters și DPA, citate de Agerpres.
Filip Stan
25 feb. 2016, 08:39
Ţările NATO şi-au definit misiunea navală împotriva traficului de migranţi către Europa

‘Vom participa la eforturile internaționale de a tăia legăturile traficului și migrației ilegale în Marea Egee, pentru că această criză ne afectează pe toți’, a spus secretarul general al NATO.

Jens Stoltenberg a menționat că migranții salvați de navele NATO în Marea Egee vor fi retrimiși în Turcia și că Alianța Nord-Atlantică stabilește legături directe cu Frontex (Agenția europeană pentru managementul cooperării operaționale la frontierele externe ale Uniunii Europene).

După ce miniștrii apărării din NATO au decis, pe 11 februarie, să desfășoare nave în Marea Egee în cadrul eforturilor de combatere a traficului cu migranți, Atena a acuzat Turcia că încearcă să submineze acordul.

‘Navele noastre vor furniza informații Gărzii de coastă și altor autorități naționale din Grecia și Turcia. Acest lucru va ajuta la creșterea eficienței gestionării rețelelor de trafic ilegale. Forțele grecești și turcești nu vor opera în apele teritoriale și spațiul aerian ale celeilalte părți’, a afirmat Jens Stoltenberg.

El a precizat însă că nave din celelalte țări membre vor avea permisiunea să patruleze în apele teritoriale ale Greciei și Turciei, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Patru cadavre şi peste 700 de migranţi, recuperaţi de marina italiană din largul Libiei

Patru nave sub comandament german, având personal militar din Canada, Grecia și Turcia, au fost redirecționate săptămâna trecută către Marea Egee, venind dinspre alte zone ale Mediteranei.

Organizația Internațională pentru Migrație (OIM) a anunțat marți că peste 100.000 de imigranți și refugiați au ajuns de la începutul anului în Grecia și Italia.

Astfel, din totalul de 104.832 de imigranți și refugiați, 97.325 au ajuns pe insulele grecești (comparativ cu 3.952 în aceeași perioadă a anului trecut), iar 7.507 au ajuns în Italia (comparativ cu 7.882 pentru același interval din 2015). Un număr de 413 imigranți și refugiați și-au pierdut viața în aceeași perioadă, „ruta pe care se înregistrează cele mai mult victime fiind în continuare cea din estul Mediteranei, dintre Turcia și Grecia, unde au fost contabilizate 321 de decese”, a precizat OIM.

Conform unui comunicat al OIM, 35.132 de imigranți au ajuns în insulele grecești numai în luna februarie. Aproape jumătate dintre aceștia (48%) provin din Siria, conform autoritățile elene. 25% sunt originari din Afganistan și 17% din Irak.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Un băiețel din Uzbekistan oferă cel mai emoționant moment de la Cupa Mondială. Cum a fost consolat de către fanii columbieni după eșecul țării sale
Capital.ro
Regula pe care trebuie să o știe toți proprietarii. Administratorul blocului nu poate interveni în aceste cazuri. Vecinul trebuie notificat
Playtech.ro
Unde să nu schimbi leva în Bulgaria. Greșeala care îi costă bani pe turiști
Adevarul
Topul destinațiilor de vacanță din Europa în care verile sunt răcoroase, iar peisajele, uluitoare
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Terorizat de un cămătar, Gigi Becali a luat o decizie neașteptată: ”Nu sunt mândru!”
MediaFlux
Arma secretă a lui Donald Trump. Membrii cabinetului său o mănâncă zilnic
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?