Tatăl unui deţinut susţine că fiul său a fost mâncat de alţi puşcăriaşi, într-o închisoare din Venezuela

Juan Carlos Herrara, tatăl unui deţinut, reclamă faptul că fiul său, în vârstă de 25 de ani, a fost ucis în mod brutal şi mâncat de ceilalţi puşcăriaşi din închisoarea Tachira, din Venezuela, pe parcursul unei revolte ce a durat aproximativ o lună, informează The Independent.
Iulian Tudor
18 oct. 2016, 05:37
Tatăl unui deţinut susţine că fiul său a fost mâncat de alţi puşcăriaşi, într-o închisoare din Venezuela

Revoltele din închisoare au început în momentul în care opt vizitatori şi doi gardieni au fost luaţi ostatici ca măsură de protest împotriva supraaglomerării din închisori, scrie Mediafax.

Juan Carlos Herrara a declarat presei locale că fiul său, Juan Carlos Herrera Jr, a fost înjunghiat, spânzurat, dezmembrat şi mâncat în Centrul de Detenţie Táchira.

Juan Carlos Herrera Jr a fost trimis în închisoare în anul 2015, sub acuzaţia de furt.

Potrivit rapoartelor, 350 de persoane au fost înghesuite în centrul de detenţie, care are o capacitate de 120 de locuri. Revolta din închisoare a început la data de 8 septembrie 2016.

În cadrul unei declaraţii făcute luni reporterilor, în urma unei vizite făcute la închisoare, la trei zile după ce s-a pus capăt revoltei, tatăl deţinutului a afirmat: ” Unul dintre cei care erau cu el atunci când a fost ucis, a văzut tot ceea ce s-a întâmplat. Fiul meu şi alţi doi au fost luaţi de 40 de persoane, înjunghiaţi, spânzuraţi, iar apoi Dorancel i-a măcelărit şi a hrănit deţinuţii cu ei”. Acesta face referire la Dorancel Vargas, închis în anul 1999, pentru canibalism.

„Acel [deţinutul] cu care am vorbit, mi-a mărturisit că a fost bătut cu un ciocan pentru a fi forţat să mănânce rămăşiţele celor doi băieţi”, a adăugat acesta.

O sursă anonimă a Poliţiei a confirmat pentru reţeaua tv Fox News Latino, că cei doi deţinuţi lipsesc în urma revoltelor.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj