Taxa care îţi scoate bani de pe card în fiecare zi are efecte de bumerang

Propunerea de a introduce o taxă între 1 și 3 lei pentru fiecare tranzacție bancară, discutată în discutată în negocierile de la Cotroceni, a stârnit îngrijorări și în rândul bancherilor. Băncile avertizează că o astfel de măsură ar putea provoca retragerea masivă a banilor, creșterea numerarului în circulație și amplificarea evaziunii fiscale, punând în pericol stabilitatea sistemului financiar și economia României.
Filip Stan
12 iun. 2025, 16:18
Taxa care îţi scoate bani de pe card în fiecare zi are efecte de bumerang

Taxa pe tranzacțiile bancare, propusă de partidele politice și discutată în cadrul negocierilor de la Cotroceni, este un pericol pentru sistemul financiar și economia României. Propunerea, care privește introducerea unei taxe între 1 și 3 lei pentru fiecare tranzacție bancară, ar putea avea efecte devastatoare asupra sistemului bancar și economiei naționale, au avertizat reprezentanți ai sectorului bancar:

„O astfel de decizie ar putea conduce la retragerea banilor din conturi, într-o anumită proporție, pentru a evita taxarea, ceea ce ar duce la creșterea numerarului în circulație și a evaziunii fiscale”, a explicat un oficial al pieței bancare pentru sursa citată.

Taxa ar putea submina stabilitatea economică

„Autoritățile din România ar trebui să lupte împotriva economiei gri, care este una dintre cele mai ridicate din Uniunea Europeană, inclusiv prin adoptarea de măsuri care să încurajeze utilizarea serviciilor bancare pentru a asigura trasabilitatea banilor. Ori, această propunere contravine dezideratului de a reduce economia gri și va deveni o povară în plus pentru cetățenii cinstiți”, au atras atenția sursele bancare.”

EXCLUSIV. Sorin Grindeanu: „Taxa pe tranzacţii bancare este o mare tâmpenie” Ce spune liderul PSD de impozitul progresiv, alocaţii, burse şi ajutorul de înmormântare

Până marți, politicienii care au venit cu această idee nu îi consultaseră oficial și pe bancheri, iar discuțiile rămân la nivel de intenții neclare. Între timp, reprezentanții băncilor au făcut apel la autorități să prioritizeze politici care să stimuleze utilizarea serviciilor bancare și să combată economia subterană, în loc să introducă taxe care riscă să submineze încrederea și stabilitatea economică.

Taxa propusă de partide, per tranzacţie bancară, are efecte nocive inclusiv asupra băncilor

În contextul în care România încearcă să gestioneze un deficit bugetar în creștere, această taxă ar putea fi inclusă în pachetul de măsuri fiscale, însă riscurile sunt majore, au prevenit economiștii: „România nu are în prezent o criză financiară, însă această decizie ar putea și să afecteze stabilitatea sistemului bancar.”

Miniştrii propuşi de partidele politice vor fi supuşi unui drept de veto al preşedintelui Nicuşor Dan. Cum ar putea arăta componenţa viitorului Executiv

„O taxă de acest fel a aplicat Venezuela. Vrem să facem România ca Venezuela? Aplicăm o asemenea taxă, care este o chestiune absurdă! Cine spune aşa ceva nu înţelege ce înseamnă economia de piaţă”, a precizat Eugen Rădulescu, consilierul guvernatorului BNR, citat de Ziarul Financiar.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
„Noul Guvern va fi format din PSD, PNL, UDMR şi minorităţi!” Cine va fi prim-ministru? Verdictul lui Gigi Becali
Capital.ro
Când intră pensiile pe card în mai 2026. Data confirmată de Casa Națională de Pensii. Ziua și ora la care se virează banii
Playtech.ro
Orașele din România considerate cele mai „eco” din țară. Pentru ce au primit cele mai mari note în studiul european
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pentru milioane de români care merg în Grecia! O dronă încărcată cu explozibili a fost găsită pe o insulă populară
iamsport.ro
Gică Hagi, transfer interzis la o superputere a Europei: ”S-a supărat pe Valentin Ceaușescu”
MediaFlux
Moșii de vară 2026. Când pică sărbătoarea și ce tradiții se respectă în această zi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi