Taxă de 7,7 euro pentru un GB de date în roaming, după consumul resurselor din abonament şi extraopţiuni

Operatorii telecom vor aplica o taxă de 7,7 euro/GB de date, fără TVA, în roaming, după ce se consumă resursele din abonament sau extraopțiuni, începând de joi și până la finalul anului, urmând ca din 2018 tarifele de date să scadă treptat, se arată într-un comunicat al Autorității Naționale pentru Reglementare în Comunicații - ANCOM, remis AGERPRES.
Iulian Tudor
15 iun. 2017, 13:56
Taxă de 7,7 euro pentru un GB de date în roaming, după consumul resurselor din abonament şi extraopţiuni

„De astăzi, 15 iunie 2017, datele (internetul mobil — MB/GB) consumate în roaming în statele membre UE, dar și în Norvegia, Islanda și Liechtenstein (SEE) se scad din resursele naționale incluse în abonamente sau extraopțiuni, potrivit mecanismului ‘Roam like at home’, iar după epuizarea acestora consumul va fi tarifat la fel ca în România. Totuși, furnizorii au posibilitatea de a defini limite minime ale unei utilizări rezonabile a serviciilor de date, care pot fi mai mari sau mai mici decât traficul național inclus în abonament/(extra)opțiune, depinzând de prețul acestuia. Limita rămâne neschimbată indiferent de consumul de date realizat la nivel național înainte de intrarea în roaming”, se arată în document.

În cazul în care furnizorii nu stabilesc o limită de utilizare rezonabilă a datelor în roaming în UE/SEE, datele consumate în roaming în UE/SEE se tarifează identic celor consumate în România.

Limitele minime vor crește anual, începând cu 1 ianuarie 2018, ca urmare a reducerii prețului reglementat pentru 1 GB.

„După depășirea limitei, furnizorii pot să aplice o suprataxă în valoare de maxim 7,7 euro/GB (0,0077 euro/MB), fără TVA, pentru perioada 15 iunie — 31 decembrie 2017. Începând cu 2018 valoarea maximă a suprataxei va scădea în fiecare an până în anul 2022”, informează ANCOM.

Furnizorii au obligația să le transmită utilizatorilor o notificare atunci când aceștia ating limita de utilizare rezonabilă a datelor în roaming (UE/SEE), indicând valoarea suprataxei care va fi aplicată pentru consumul suplimentar de date în roaming.

În prezent, ANCOM analizează o cerere pentru autorizarea aplicării unei astfel de suprataxe, depusă de operatorul RCS&RDS, urmând să facă publice rezultatele analizei după ce aceasta va fi finalizată și comunicată operatorului. Dacă este activat serviciul de roaming, principiul de bază al „Roam like at home” prevede că toate resursele naționale incluse în planul tarifar (inclusiv extraopțiuni sau bonusuri) devin disponibile și în roaming în UE/SEE.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Ipostază incendiară pentru fosta iubită a unui celebru sportiv. A pozat aproape goală și toți au luat-o razna
Capital.ro
Mașinile care pot fi conduse de șoferii cu permis categoria B. Limite pentru cine vrea să facă transport sau curierat
Playtech.ro
Legea care interzice cumulul pensie-salariu la stat, explicată. Regula de 85%: cine este afectat și care sunt excepțiile în 2026
Adevarul
De ce a propus Putin armistițiu cu Ucraina pe 9 mai. Reacția lui Zelenski
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Patru români, printre persoanele aflate pe nava MSC Francesca sechestrată de autoritățile din Iran. Anunțul făcut de MAE
iamsport.ro
Rădoi și-a ieșit din minți și a făcut ravagii în vestiarul FCSB: ”A dat un pumn...”. Ce îl scosese din sărite
MediaFlux
Anunțul zilei privind plata pensiilor și salariilor! Ce se întâmplă cu mica recalculare a pensiilor potrivit noului ministru al Muncii
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR