Taxă de mediu de 5200 de euro pe an pentru crescătorii de animale. Este LEGE de la anu!

Sunt vești proaste pentru crescătorii de animale. Începând de anul următor, aceștia vor fi nevoiți să plătească o taxă în valoare de 5.200 de euro. Această taxă este, de fapt, o penalizare pentru daunele produse mediului.
Alina Costache
05 nov. 2024, 08:33
Taxă de mediu de 5200 de euro pe an pentru crescătorii de animale. Este LEGE de la anu!

Taxă de mediu pentru crescătorii de animale. Proprietarii fermelor de vaci, porci sau păsări din Finlanda vor fi obligați, începând cu anul 2025, să plătească o taxă uriașă.

Crescătorii de animale, obligați să plătească o taxă de mediu de 5.200 de euro pe an

Crescătorii de animale finlandezi vor plăti 5.200 de euro pentru 300 de vaci de lapte. Ministrul Mediului a explicat că noua lege a fost necesară pentru ca fermierii care provoacă daune mediului să plătească ei costurile ulterioare și nu statul din veniturile fiscale generale.

De asemenea, proprietarii fermelor de porci care au peste 2000 de capete și care cântăresc peste 30 de kilograme, precum și cei care au peste 40.000 de păsări, vor plăti din 2025 o taxă de 5.200 de euro, potrivit agrointel.ro.  

Citește și O nouă taxă pentru români de la 1 noiembrie. Va fi inclusă în factura la curent

Finlanda este a doua țară care impune o taxă de poluare fermelor de animale. Reamintim Danemarca este prima tară din Europa care a introdus, în iunie 2024 o „taxă pentru flatulență”.  Măsura presupune impozitarea crescătorilor de animale pentru gazele cu efect de seră emise de vacile, oile și porcii acestora, începând cu 2030.

Potrivit ministrului de Finanțe Jeppe Bruus,  schema urmărește să reducă emisiile de gaze cu efect de seră ale țării din Europa de Nord cu 70% până în 2030.

„Vom face un pas mare mai aproape de a deveni neutri din punct de vedere climatic în 2045”, a spus Bruus, adăugând că Danemarca „va fi prima țară din lume care va introduce o taxă reală pe CO2 în agricultură”.

Crescătorii de animale din Danemarca vor plăti 300 de coroane (40,2 euro) pe tonă de dioxid de carbon echivalent în 2030, iar taxa va crește la 750 de coroane (100,5 euro) până în 2035. Cu toate acestea, datorită unei deduceri de impozit pe venit de 60%, costul real pe tonă va începe de la 120 de coroane (16 euro) și va crește la 300 de coroane (40,2 euro) până în 2035.

Citește și Ce taxă trebuie să plătești dacă vrei să deții un câine în Germania. Guvernul a atras peste 420 de milioane de euro la bugetul de stat prin intermediul acesteia

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „Lui i-a fost rușine”
Fanatik.ro
Mesajul misterios pe care Darius Olaru l-a transmis în timpul meciului FCSB – Feyenoord: „Ia zi, când plec?”. Exclusiv
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. S-a stins o celebră cântăreață. Era una dintre cele mai promițătoare voci ale noii generații
Playtech.ro
Salată boeuf sau salată de boeuf: ce variantă este corectă
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Durere fără margini într-o familie de români din județul Gorj. Nelu, un șofer de TIR, s-a stins subit la nici 50 de ani, într-o parcare din Belgia
iamsport.ro
ȘOCANT! Cunoscutul milionar a publicat imagini în care ar fi șantajat de ministrul Justiției și interlopul Doru Măgaru: '2.500.000 € îmi cereau!'
MediaFlux
Adio, carne, legume și fructe de sărbători! ANPC retrage tone întregi
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul