Taxa pe țeavă mărește facturile la încălzire ale românilor care stau la bloc. O plătesc inclusiv cei care au centrale de apartament

Românii care stau la bloc, inclusiv cei care au centrale, plătesc facturi mai mari la încălzire din cauza țevilor de încălzire care trec prin apartamentul lor.
Alina Costache
01 mart. 2025, 11:11
Taxa pe țeavă mărește facturile la încălzire ale românilor care stau la bloc. O plătesc inclusiv cei care au centrale de apartament

Taxa pe țeavă mărește facturile la încălzire. Potrivit ordinului din 2024 al Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei, românii care locuiesc la bloc sunt obligați să plătească o cotă comună de 50% din factura de energie a blocului pentru că țevile trec și prin apartamentul lor. În această taxă intră și costurile pentru încălzirea spațiilor comune ale blocului.

Taxa pe țeavă mărește facturile la încălzire. Toți românii care stau la bloc sunt obligați să o plătească

Ordinul ANRE prevede faptul că toate apartamentele trebuie să plătească o cotă parte la factura de energie termică, indiferent dacă sunt racordate sau nu la sistemul centralizat.

„Cantitatea de energie termică aferentă consumului comun de încălzire, repartizată proporțional cu cota indiviză conform prevederilor art. 14, se achită de către toți proprietarii/utilizatorii de apartamente/spații cu altă destinație decât cea de locuință din unitatea de calcul, indiferent dacă:

a) apartamentele sau spațiile cu altă destinație decât cea de locuință sunt sau nu conectate la SACET (sistemul centralizat – n.r.) sau la sursă locală;

b) există sau nu coloane de distribuție a încălzirii ce traversează apartamentele și/sau spațiile cu altă destinație decât cea de locuință și dacă acestea sunt sau nu izolate termic”, se menționează în ordinul ANRE.

Citește și Cum se poate fenta „taxa pe ţeavă” care creşte substanţial facturile românilor cu centrală. Anunţul lui Radu Opaină

Botoșănenii, la fel ca mulți alți români, sunt nemulțumiți de faptul că, deși s-au debranșat de la sistemul centralizat de încălzire, sunt obligați să plătească sume uriașe.

„De la 30 de lei, cam așa dădeam până acum, am ajuns să plătesc 80, enorm”, a spus un botoșănean, potrivit newsweek.ro.

„Este adevărat, concret, de la câțiva lei, au ajuns să plătească zeci de lei cei care sunt debranșați. Știu situația, vin o mulțime de reclamații și la noi. Protecția Consumatorului a venit și azi la noi în control. Nu sunt de acord cu modul de repartizare, dar este lege și trebuie să o aplicăm”, a declarat Bogdan Varasciuc, directorul Modern Calor.

Citește și Ce se întâmplă cu românii care și-au montat centrală în apartamente. Vor fi obligați să facă asta în 2-3 ani

 

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ce echipă susțin Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi la Cupa Mondială 2026. Cum s-au îmbrăcat fostele jucătoare de la CSM București
Capital.ro
Datoria publică a României urcă spre 90% din PIB. Estimările Comisiei Europene nu arată bine
Playtech.ro
De ce sunt atât de puternice cutremurele din Venezuela. Explicaţia geologilor despre fenomenul care se produce în adâncul Pământului
Adevarul
Scenariul alegerilor anticipate prinde contur. Un fost judecător CCR explică mecanismul de dizolvare a Parlamentului
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Nu îl iartă pe Gică Hagi: ”Nu am cum! E zero”
MediaFlux
Lovitură pentru românii care merg la mare în Bulgaria: Se majorează cu 30% tarifele
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?