Tecău şi Rojer s-au calificat în SEMIFINALE la BRD Năstase Ţiriac Trohy

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului BRD Năstase Ţiriac Trophy, dotat cu premii totale de 426.605 euro, vineri, la Arenele BNR din Bucureşti, după ce au dispus în sferturi de cuplul britanic Colin Fleming / Ross Hutchins cu 7-6 (3), 7-6 (8).

25 apr. 2014, 20:00

Tecău şi Rojer, principalii favoriţi, au câştigat un meci de mare luptă, după două seturi decise în tiebreak, şi şi-au luat astfel revanşa în faţa perechii Fleming / Hutchins, care câştigase confruntarea directă din data de 9 martie cu 5-7, 7-6 (4), 10-8, în manşa inaugurală la Indian Wells.

În primul set, Tecău şi Rojer au reuşit un break la scorul de 3-3, după care au irosit o minge de set la scorul de 5-4. Nimeni nu şi-a mai câştigat serviciul şi s-a ajuns în tiebreak, unde perechea româno-olandeză s-a impus destul de clar, cu 7-3.

Setul secund a fost chiar mai echilibrat, mergându-se cap la cap până în tiebreak. Britanicii au condus cu 3-1 şi 4-2, dar Tecău şi Rojer au revenit şi au întors scorul, 5-4, salvând două mingi de set, pentru ca în cele din urmă să îşi apropie victoria cu 10-8, după o oră şi 53 de minute de joc.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer şi-au asigurat un cec de 6.690 euro şi 90 de puncte, iar în penultimul act vor înfrunta perechea Jamie Murray (Marea Britanie)/John Peers (Australia), cap de serie nr. 4.

dublu, sferturi de finală

Denis Istomin (Uzbekistan) / Lukas Rosol (Cehia) – Eric Butorac (SUA) / Raven Klaasen (Africa de Sud / N. 2) 6-3, 3-6, 10-5

Horia Tecău (România) / Jean-Julien Rojer (Olanda / N. 1) – Colin Fleming / Ross Hutchins (Marea Britanie) 7-6 (3), 7-6 (8)