TELEKOM SPORT LIVE VIDEO SLOVENIA – ROMANIA 28-31: A doua victorie la CM 2017

Naţionala de handbal feminin a României a învins duminică, la Trier, reprezentativa Sloveniei, scor 31-28 (14-14), în cea de-a doua partidă din grupa A a Campionatului Mondial din Germania, şi este lider, cu 4 puncte.

03 dec. 2017, 11:59

Sute de fani români au încurajat tricolorele în disputa cu Slovenia, care în ziua precedentă învinsese Franţa şi era văzută, pe bună dreptate sau nu, ca o ”sperietoare”. A şi fost în primele 25 de minute, vedeta ei, Ana Gros având 8 goluri marcate până la pauză, în condiţiile în care marcase 9 în total cu Franţa (scor 5-1 şi 8-4).

Echipa României a fost timorată, nu şi-a găsit ritmul, s-a înghesuit cu jocul pe centru, de parcă extremele nu existau, iar decizia lui Ambros Martin de a începe cu Buceschi şi Dragut pe centru şi inter dreapta nu a fost cea mai inspirată pentru viteza necesară cu Slovenia, căreia nu i-a păsat de numele adversarei.

Cristina Neagu a fost obligată să iasă la rampă, 6 goluri în primele 30 de minute, dar a fost blocată de multe ori, izolată, astfel încât combinaţiile cu pivotul şi extrema stângă nu au fost eficente ca de obicei. Neagu a acuzat la un moment dat şi dureri la un picior, iar randamentul său a avut de suferit. Nici Denisa Dedu nu a strălucit în poartă în prima parte.

Slovenia a alternat golurile lejere prin apărarea rarefiată tricoloră cu momentele în care parcă realiza că nu a mai fost la un Campionat Mondial de 12 ani şi era perdantă ca atare.

România a fost condusă în permanenţă în prima repriză şi a egalat, prin Neagu, abia în minutul 29, 13-13, iar la pauză a ieşit cu 14-14, după o luptă mai cerebrală pe final, mai ales în faza defensivă.

La reluare, România a preluat conducea în premieră, prin Pintea, 14-13, iar apoi s-a dovedit că pauza a fost un sfetnic bun. Buceschi s-a implicat mai mult la finalizare, 18-16 şi 22-21, iar meciul a curs cu Slovenia alergând după egalare, dar echilibrat (24-22, min. 47). Cristina Neagu avea deja 10 goluri, la fel ca şi Ana Gros, dar uralele fanilor români parcă le împingeau pe tricolore de la spate (25-23, min. 50).

Până la final a fost totul la intensitate, pe teren şi în tribune, însă bucuria a aparţinut României, care s-a impus în al doilea meci la CM din Germania, cu o repriză secundă excelentă cu Slovenia, şi este liderul grupei A, cu 4 puncte.

Pentru România au marcat Neagu 11 goluri, Pintea 6, Buceschi 5, Elisei Ardean 4, Udriştioiu 4, Geiger 1, iar din tabăra slovenă s-a remarcat Gros 10, Stanko 5.

În primul meci din grupa A, tricolorele au învins, sâmbătă, Paraguay, cu scorul de 29-17 (16-7).

Duminică se vor mai juca în grupa A meciurile dintre Angola – Franţa şi Paraguay – Spania, iar în celelalte grupe sunt programate disputele Polonia – Cehia, Ungaria – Suedia, Argentina – Norvegia (grupa B), Tunisia – Brazilia, Muntenegru – Rusia, Japonia – Danemarca (C), Camerun – Serbia, China – Olanda, Coreea de Sud – Germania (D).

Programul în continuare al partidelor în grupa A, la Trier, este: Franţa – Paraguay, România – Spania, Slovenia – Angola (5 decembrie), România – Angola, Spania – Franţa, Paraguay – Slovenia (7 decembrie) şi Angola – Paraguay, Spania – Slovenia, Franţa – România (8 decembrie).

Tricolorele s-au calificat, în iunie, după o dublă cu Austria, pentru a 23-a oară consecutiv la Campionatul Mondial, fiind singura echipă din lume care a bifat toate ediţiile. Obiectivul echipei României, care a fost anunţat de FR Handbal, este clasarea pe unul din locurile 1-8.

După disputarea meciurilor din grupe, primele patru se vor califica în optimile de finală, fază din care se va juca eliminatoriu până la medalii.

La ediţia din 2015 a CM, România a obţinut medalia de bronz, având în palmares şi argint mondial în 2005.

Campioana mondială en-titre este Norvegia, care a mai cucerit medalia de aur în 1999 şi 2011.

SLOVENIA – ROMANIA 28-31

Min. 60 – GOOOOOOL Udriştoiu! Am câştigat

Min. 57 – 28-26 Buceschi marchează!

Min. 50 – 25-23 Eliza marchează al 4-lea său gol în acest meci!

TIME OUT cerut de Slovenia

Min. 21 10-12 Înscriem de două ori în câteva secunde. Moment bun al fetelor noastre

Min. 12 4-7 Crina Pintea înscrie

Min. 11 O jucătoare a Sloveniei a fost eliminată două minute

Min. 10 3-7 Luăm din nou gol pe extremă. De această dată, din partea stângă. În continuare greşim foarte mult în atac

Min. 10 3-6 Elisei înscrie

Min. 2-6 Luăm din nou gol. Slovenia are 4 goluri diferenţă

Min. 9 2-5 Cristina Neagu înscrie spectaculos

Min. 8 1-5 pentru Slovenia. Crina Pintea este eliminată două minute după ce şi-a împins o adversară

Min. 8 Pintea loveşte bara. Publicul strigă ”România, România”

Min. 7 1-4 Se complică lucrurile. Slovenele se distanţează la trei goluri diferenţă

Min. 6 1-3 Slovenia se desprinde din nou la două goluri

Min. 5 Pintea primeşte cartonaş galben. Drăg

Min. 3 1-2 România înscrie primul gol, Cristina Neagu este autoarea. Dedu apără spectaculos două mingi

Min. 3 0-2. Slovenele înscriu din lovitură de la 7 metri

Min. 2 Pierdem foarte multe mingi pe atacurile poziţionale. România n-a contat până acum în atac

Min. 1 0-1. Slovenia a deschis scorul după ce am pierdut o minge pe faza de atac

Min. 1 Fluier de start. Sunt foarte mulţi români în tribune, care creează o atmosferă foarte frumoasă. Primul atac le aparţine slovenelor

ROMANIA – SLOVENIA LIVE VIDEO ONLINE TELEKOM STREAMING ONLINE: Meci greu cu surpriza CM 2017

Spaniolul le-a folosit foarte puţin pe Neagu şi Geiger. În schimb, jucătoare precum Florianu, Drăguţ sau Tătar au prins multe minute cu Paraguay. De altfel, Florianu a fost desemnat MVP-ul partidei, reuşind să încheie jocul cu cinci goluri marcate.

Spania – Angola 28-24

ucătoarele pregătite de Ambros Martin s-au impus în primul meci de la CM din Germania, deşi au evoluat în multe momente cu motoarele subturate, protejându-se pentru confruntările grele din Grupa A. Cristina Florianu a fost cea mai bună marcatoare din tabăra tricolorelor, cu cinci reuşite, în timp ce Cristina Neagu a înscris de trei ori.

Suntem mulţumiţi de echipa noastră. Primul meci din competiţie nu este niciodată uşor. Sunt multe aşteptări în ceea ce ne priveşte. Am câştigat, dar luăm fiecare zi şi fiecare meci pe rând.

A fost bun începutul acestei competiţii, mă bucur că fetele au tratat cu seriozitate meciul, pentru că am întâlnit un adversar cu un stil de joc dificil. Am văzut o echipă a Paraguayului care a luptat„, a spus selecţionerul spaniol al tricolorelor, la conferinţa de presă de la finalul întâlnirii.

Şi Cristina Zamfir, cea mai bună jucătoare a României în duelul cu echipa sud-americană, crede că victoria este una importantă, în condiţiile în care a fost obţinută în faţa unui adversar incomod.

A fost un meci cu un adversar incomod, pentru că au talie mică faţă de noi. Mă bucur că am început cu dreptul Campionatul Mondial„, a explicat handbalista care a marcat 5 goluri în victoria cu Paraguay.

Ne-au surprins cu extremele, pentru că ele au jucătoare mai scunde, mizează mult pe contraatac. Important pentru noi a fost să micşorăm spaţiile. Puteau să ne surprindă şi pe contraatac şi cu aruncări de la semi-distanţă„, a completat Ambrose, potrivit Gazetei.

Selecţionerul naţionalei României spune că îşi doreşte ca rezultatele pozitive să continue, pentru ca elevele sale să aibă un moral bun în fazele eliminatorii.

Sper să mergem din victorie în victorie, până la meciurile eliminatorii. Acolo va fi care pe care„, a precizat Ambrose.

Slovenia, o nucă tare

Confruntarea de azi, cu Slovenia, se anunţă mai grea decât am fi estimat iniţial. Asta în primul rând ca urmare a rezultatului de ieri: adversara de azi a româncelor a învins Franța, favorita grupei, cu scorul de 24-23.

Slovenia nu mai fusese de 12 ani la Campionatul Mondial și acum e prezentă acolo pentru a 5-a oară. Sâmbătă, a dat lovitura în fața vicecampioanei olimpice din 2016. Surpriza se profila încă din prima repriză, iar Slovenia a intrat la pauză cu avantaj de 3 goluri, scor 13-10.

Naționala din Hexagon nu și-a revenit nici în repriza a doua și a reușit să recupereze doar două goluri, iar slovenele s-au impus, în cele din urmă, cu 24-23.

Franța era considerată favorita Grupei A și una dintre echipele cotate cu cele mai mari șanse la câștigarea trofeului.

Programul României

În Grupa A, de la Trier, România mai are de jucat cu Slovenia (3 decembrie, 15,00), Spania (5 decembrie, 21,30), Angola (7 decembrie, 19,00), ultimul meci fiind contra vicecampioanei olimpice Franţa (8 decembrie, ora 19,00).

România este singura echipă care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial, având o medalie de aur (1962), două de argint (1973, 2005), una de bronz (2015) şi cinci clasări pe locul patru (1971, 1975, 1993, 1999, 2007).

La ediţia trecută, desfăşurată în 2015 în Danemarca, România, sub comanda suedezului Tomas Ryde, a ocupat locul al treilea după 31-22 cu Polonia în finala mică. Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare a turneului final, ea fiind şi golghetera competiţiei. Norvegia a cucerit al treilea său titlu mondial, după o finală cu Olanda.

Ultima verificare a României înaintea participării la CM 2017 a fost Trofeul Carpaţi, de la Craiova. România a ocupat locul al doilea, după ce a fost învinsă de Polonia cu 27-21, a întrecut Macedonia cu 31-18 şi a învins Brazilia la limită, cu 24-23.

România s-a calificat la Mondial după ce a câştigat ambele manşe ale barajului cu Austria (34-29, 33-24).

Lotul României pentru competiţia din Germania este format din următoarele jucătoare: Denisa Dedu, Iulia Dumanska – portari, Valetina Elisei Ardean, Ana Maria Popa – extreme stânga, Cristina Neagu, Cristina Florianu, Gabriella Szucs – interi stânga, Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu, Cristina Laslo- centri, Crina Pintea, Timea Tătar, Cynthia Tomescu – pivoţi, Melinda Geiger, Ana Maria Dragut – interi dreapta, Aneta Udriştoiu, Ana Maria Berbece – extreme dreapta.

Dacă România a fost prezentă la toate ediţiile Campionatului Mondial, Slovenia se află de-abia la a 5-a prezenţă. Adversarele noastre revin la turneul final după o aşteptare de 12 ani.

Pentru a 9-a oară în istorie, Germania organizează un Campionat Mondial de Handbal.

Ţara care a dat naştere acestui sport, găzduieşte între 1 şi 17 decembrie, a 23-a ediţie a turneului feminin. În România, competiţia poate fi văzută numai pe canalele Telekom Sport.

La 10 ani după mondialul de handbal masculin, Germania găzduieşte şi  turneul feminin. Este pentru a treia oară când ţara care a inventat acest sport organizează competiţia feminină. Primele două au fost în 1965 şi 1997.

A 23-a ediţie aduce la start 24 reprezentative de pe cinci continente. Sunt câte şase ţări împărţite în patru grupe şi fiecare joacă împotriva celeilalte. România este singura naţională prezentă la toate ediţiile, iar ţara noastră a fost repartizată în grupa A.  Şase oraşe găzduiesc cele 84 de meciuri  la care sunt asteptaţi  în jur de 250.000 spectatori. Nicio sala nu are mai puţin de 4.100 locuri, iar cea mai mare, Hamburg Arena poate primi 12.500  persoane la meciurile de handbal.

16 cupluri de arbitri vor  arbitra meciurile care vor putea fi văzute în România numai pe canalele Telekom Sport, începând cu  data de vineri – 1 decembrie şi până duminică – 17 decembrie.

Ele sunt jucătoarele pe care Martin Ambors va conta la Campionatul Mondial: Iulia Dumanska, Denisa Dedu – portari, Valentina Elisei Ardean, Ana Maria Popa – extreme stânga, Cristina Neagu, Cristina Florianu, Gabriella Szucs – interi stânga, Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu, Cristina Laslo- centri, Crina Pintea, Timea Tătar, Cynthia Tomescu – pivoţi, Melinda Geiger, Ana Maria Dragut – interi dreapta, Aneta Udriştoiu, Ana Maria Berbece – extreme dreapta.

ROMÂNIA – SLOVENIA handbal feminin LIVE. ONLINE STREAM Telekom Sport – VIDEO. Meciul de la CAMPIONATUL MONDIAL este transmis LIVE VIDEO de Telekom Sport (DOLCE).

ROMÂNIA – SLOVENIA handbal feminin LIVE. ONLINE STREAM Telekom Sport – VIDEO. Formaţia României, antrenată de spaniolul Ambros Martin, a trecut lejer de Paraguay, cu 29-17, în primul meci, iar azi va evolua împotriva Sloveniei, care a reușit prima surpriză a Campionatului Mondial, învingând Franța.

Slovenia a învins vicecampioana olimpică cu 24-23.

Tricolorele vor juca duminică următorul meci, tot la Trier, cu Slovenia (15,00, ora României).

O altă surpriză a fost produsă de Coreea de Sud, care a învins Olanda, vicecampioana mondială, cu 24-22.

Polonia a învins Suedia cu 33-30, Muntenegru a trecut cu 31-24 de Danemarca.

ROMÂNIA – SLOVENIA handbal feminin LIVE. ONLINE STREAM Telekom Sport – VIDEO. PROGRAMUL COMPETIȚIEI pentru românce.

• mâine – ora 15:00 România-Slovenia
  • 05.12 – ora 21:30 România-Spania
  • 07.12 – ora 19:00 România-Angola
  • 08.12 – ora 19:00 România-Franța