David Nicholas şi perechea Bogdan Apostol – Nicolae Frunză, câştigătorii Inedit Open Tour de la Braşov

David Ionel Nicholas a câștigat turneul Inedit Open Tour, după ce l-a învins în finală, cu scorul de 7-5, 6-4, pe Oleksii Krutykh (Ucraina).
Filip Stan
15 sept. 2019, 05:37
David Nicholas şi perechea Bogdan Apostol - Nicolae Frunză, câştigătorii Inedit Open Tour de la Braşov

„A fost prima oară când câștig un turneu de acest grad și cred că au fost cele mai grele meciuri din anul acesta. Am dat totul pe teren de la primul până la ultimul meci. Cel mai greu meci l-am avut în sferturi. Și ieri au fost destul de mulți spectatori la terenuri, dar astăzi au fost și mai mulți. M-au ajutat în momentele grele când am căzut și nu mai puteam să joc la fel de bine. Organizarea a fost foarte frumoasă. Îmi place foarte mult Brașovul și m-am simțit foarte bine. De la arbitru la copii de mingi, toată lumea a fost superbă”, a declarat David Ionel Nicholas.

„Atunci când ai un asemenea copil de 16 ani care are atâta talent, precum Nicholas, merită toate eforturile să organizeni un așa turneu. În care baza este una care poate să concureze cu orice alta din lume și unde vin foarte mulți spectatori. La un moment dat de pe strada aceasta a castelului, din primii 10 jucători din România, 8 erau din Brașov de aici. Aici s-a construit un turneu foarte frumos și sunt foarte mulți iubitori ai tenisului care vin cu plăcere la un asemenea eveniment. Fără sponsor (n.r. – Dr. Oetker România– Inedit bunătăți din soia) nu se poate. Cu atât mai mult când în România avem legistlația care încurajează si creează facilități pentru sport. În momentul în care ai parteneri care vin și care te ajută să organizezi un asemenea turneu este un eveniment deosebit. Dacă nu se organizează asemenea turnee, nu ai cum să păstrezi performanța sau să o duci mai departe”, a declarat Directorul turneului Inedit Open Tour, Dumitru Hărădău.

Perechea Bogdan Ionut Apostol/ Nicolae Frunză a câștigat turneul Inedit Open Tour de la Brașov, după ce a învins în finală, cu scorul de 6-4, 6-2, dublul Cezar Crețu/ Dan Alexandru Tomescu.

„A fost un turneu foarte frumos, cu meciuri strânse încă din primul tur. Suntem foarte fericiți că am câștigat această competiție, pentru că este primul nostru turneu la dublu împreună și sperăm la multe altele. Adversarii au fost foarte bine pregătiți. Este chiar unul dintre turneele noastre preferate. Totul este foarte bine organizat, ne-am simțit ca acasă de fiecare dată când am venit aici și îmi pare rău că nu am reușit să câștig la simplu”, au declarat câștigătorii probei de dublu.

„A fost cea mai echilibrată competiție din circuitul organizat anul acesta în România, prin aceasta înțelegând faptul că toți participanții de pe tabloul principal au fost clasați în clasamentul ATP. Favoritul numarul unu a fost Dragoș Dima, practic al doilea jucător al nostru în echipa națională de Cupa Davis. O ediție foarte reușită din punctul de vedere al organizatorilor pentru că din 48 de sportivi prezenți în calificări, 30 au fost români. Pe tabloul principal, din 32, au fost români 21. Lucru care arată că peste 50% dintre jucători sunt români. Practic această competiție și-a atins scopul pentru că majoritatea punctelor au revenit sportivilor români. Astfel încat ei pot urca în clasamentul ATP și pot în perspectivă să treacă la o nouă categorie de turnee. Doresc să mulțumesc tuturor sponsorilor. În primul rând sponsorului principal, partenerului principal Dr. Oetker care practic a organizat și acest turneu, Inedit Open Tour. Fără sponsori este practic imposibil să organizezi o competiție de nivel national, ce să mai spunem de nivel internațional. Practic sunt esențiali în organizarea acestor competiții Organizarea turneului ca de fiecare dată a fost foarte bună. Brașovul este un oraș cu tradiție în organizarea acestor competiții. Prima competiție organizată în Brașov a fost în 1995 când am început cu un challenger, care s-a desfășurat pe durata a 19 ani”, a declarat George Cosac, vicepreședintele FR Tenis.

Turneul Inedit Open Tour, care este dotat cu premii de 15.000 $ și face parte din calendarul competițional al ITF Pro Circuit, se dispută la Baza Sportivă Olimpia din Brașov.

DailyBusiness
Cum să-ți cureți bijuteriile din aur rapid și natural cu bicarbonat de sodiu
Spynews
Marian Drăgulescu și soția sa, dansul mirilor. Ce piesă deosebită au ales cei doi pentru a deschide petrecerea / VIDEO
Bzi.ro
Avertismentul Cristinei Demetrescu pentru Nicuşor Dan: Luna neagră Lilith îl bântuie!
Fanatik.ro
Destinația de vacanță unde găsești plaje sălbatice, apă de o culoare splendidă și multă verdeață. Se află în Europa, dar puțini români știu de ea și reușesc să ajungă aici
Capital.ro
UE schimbă regulile pentru ITP. Devine obligatoriu și în România. Măsuri stricte pentru toți șoferii
Playtech.ro
Cum să reduci factura la curent cu 30%. 5 sfaturi care chiar funcționează
DailyBusiness
Biscuiții Petit Beurre retrași din magazinele Supeco din cauza riscului de intoxicație
Adevarul
„Ajutor, am fost răpite! Am fost luate cu forța”. Zeci de polițiști au căutat ore întregi cinci adolescente din Caracal
wowbiz.ro
L-am găsit!! Cine este SPP-istul lui Nicușor Dan, care a rupt inima femeilor pe rețelele de socializare: "Noroc cu domnul Președinte..." | EXCLUSIV
Spynews
Mark Stam și Cristian Porcari au câștigat „Te cunosc de undeva” - sezonul 21. Au plecat cu premiul în valoare de 15.000 de euro: „Vă iubim pe toți“
Spynews
Stațiunea din România recunoscută pentru apele sale. O mulțime de turiști aleg să petreacă aici concediul
Evz.ro
Românul care „ia durerea cu mâna”. Sute de oameni stau la coadă la el, în Mexic
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
Triunghiul amoros scandalos continuă. Impresara a aflat că milionarul se căsătorește cu amanta
kanald.ro
Ambulanță implicată într-un accident rutier în Cluj: Patru persoane, inclusiv o pacientă, au fost transportate la spital
Cancan.ro
Nicușor Dan, gafă uriașă într-o postare pe Facebook! A șters, dar oamenii au sesizat imediat: Penibil
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marea voce a României s-a stins pe masa de operație. Moartea sa a marcat o țară întreagă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Fosta iubită a lui Adi Mutu, noua senzație de la Festivalul de la Cannes
stirilekanald.ro
El este Octavian, găsit spânzurat cu lesa câinelui, la doar 18 ani. Motivul halucinant din cauza căruia tânărul a decis să-și încheie socotelile cu viața: „Drum lin printre îngeri”
Diana Sosoaca a rabufnit cand a aflat ca George Simion va contesta rezultatul alegerilor la CCR: „Hai sictir, Iuda!”
MediaFlux
Cutremurul devastator prezis pentru iulie. „Profeția” care a panicat milioane de oameni
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Unii români folosesc această expresie, însă puțini îi cunosc semnificația. Este rostită des, dar rar înțeleasă