Tentativă de lovitura de stat în Turcia: Erdogan a trimis în închisoare 30.559 de oameni

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a anunţat miercuri că 30.559 de persoane se află în închisoare pentru presupusa lor implicare în tentativa de lovitură de stat din 15 iulie 2016, relatează DPA, potrivit agerpres.ro.
Alina Costache
10 apr. 2019, 16:47
Tentativă de lovitura de stat în Turcia: Erdogan a trimis în închisoare 30.559 de oameni

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a anunţat miercuri că 30.559 de persoane se află în închisoare pentru presupusa lor implicare în tentativa de lovitură de stat din 15 iulie 2016, relatează DPA.

Ankara susţine că în spatele puciului eşuat din iulie 2016 s-a aflat clericul Fethullah Gulen – care trăieşte în exil în SUA – şi mişcarea sa, considerată organizaţie teroristă de guvernul turc. Gulen a respins constant că ar fi avut vreun rol în evenimentele respective.

”Guvernul va munci cu stăruinţă până când ne vom elibera ţara de acest flagel”, a declarat Erdogan la Ankara, referindu-se la mişcarea gulenistă.

Citeşte şi Preşedintele Erdogan vrea să anuleze scrutinul local din Istanbul. Invocă nereguli în cadrul votului

Adresându-se din faţa sediului forţelor speciale de securitate, care a fost atacat în noaptea de 15 spre 16 iulie 2016, şeful statului turc a adăugat că autorităţile sunt încă departe de a ”curăţa” total instituţiile publice ”banda de trădători”.

El a precizat că 20.226 de persoane au fost condamnate pentru acuzaţii legate de tentativa de lovitură de stat.

În cursul zilei de marţi, autorităţile turce au emis mandate de arestare pe numele a 442 de suspecţi, din zece provincii. Dintre aceştia, 263 au fost arestaţi, potrivit agenţiei de presă Anadolu.

Recep Tayyip Erdogan a mai afirmat că după puciul eşuat de la jumătatea lui iulie 2016, soldat cu aproximativ 250 de morţi şi 2.000 de răniţi, au fost concediate peste 31.000 de persoane din rândul poliţiei, 15.000 din armată şi 4.000 din sistemul judiciar.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți