Teodorovici: IT-ştii vor beneficia de un mecanism pentru compensarea pierderilor în urma transferului contribuţiilor

Autorităţile renunţă la ajutorul de stat pentru IT-şti şi alte categorii de angajaţi după transferul contribuţiilor, venind însă cu un mecanism de reţinere la sursă, prevăzut într-un proiect de Ordonanţă, a anunţat, marţi, Eugen Teodorovici, ministrul Finanţelor Publice.
Filip Stan
06 feb. 2018, 20:12
Teodorovici: IT-ştii vor beneficia de un mecanism pentru compensarea pierderilor în urma transferului contribuţiilor

„Pentru acei angajatori care au asigurat majorarea salariilor pentru angajaţi (precum persoanele fizice încadrate în grad de handicap grav, persoane care desfăşoară activităţi de creare de programe de calculator, cele care desfăşoară activităţi de cercetare-dezvoltare şi cei sezonieri) cu cel puţin 20%, pentru transferul de contribuţii, aceia se pot încadra în acest nou mecanism. Am spus ca sistemul să fie cât mai simplu. Schema de ajutor de stat clasică de care vorbeam înainte este o schemă care putea să creeze dificultăţi din punct de vedere administrativ. Am optat pentru un alt mecanism, anume cei care transferă acei 20% minim pentru angajaţi pot să reţină la sursă de la angajatul beneficiar doar o parte din CASS pe care aceştia o datorează, astfel încât salariul net al acestora, adică IT-şti şi celelalte categorii, pentru anul 2018, să rămână la nivelul din decembrie 2017”, a spus Teodorovici la Digi 24, potrivit Agerpres.

El e explicat paşii pe care trebuie să îi facă angajatorii.

„Practic angajatorii reţin la sursă parţial, ei declară ca obligaţie de plată în acel formular 112 doar suma reţinută efectiv de la angajat. Diferenţa de CASS datorat de angajat este calculată de angajator şi evidenţiată distinct în acel formular 112 ca sumă dedusă, iar suma aceasta dedusă, diferenţa între ce transferă angajatorul către angajat şi cât a trebuit să primească el, ca să nu aibă diferenţă faţă de 2017, este suportată de către bugetul de stat fiind transferată automat la Fondul unic de asigurări social de sănătate”, a precizat ministrul Finanţelor Publice.

Potrivit acestuia, angajatorii vor putea să recupereze banii pe luna ianuarie.

„Ordonanţa prevede de la 1 ianuarie, până la intrarea în vigoare a acestei ordonanţe, că angajatorii pot să depună declaraţii rectificative şi niciun angajat nu are de pierdut. Pentru angajator nu este niciun efort bugetar, iar pentru stat este un lucru foarte simplu”, a mai arătat Teodorovici.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?