Terenul pentru care Elena Udrea a făcut credit în 2010, scos la licitaţie cu 6,5 milioane de lei

Terenul care îi dădea insomnii Elenei Udrea a fost scos la licitație, transmite România TV. Banca de la care fostul ministru al Turismului a obținut un credit de peste trei milioane de euro scoate la vânzare terenul pentru a recupera datoriile. La licitație au fost invitați și Elena Udrea și Dorin Cocoș.
Iulian Tudor
06 mai 2016, 08:05
Terenul pentru care Elena Udrea a făcut credit în 2010, scos la licitaţie cu 6,5 milioane de lei

Terenul a fost scos la licitatie pentru suma de 6,5 milioane de lei. Aceasta este a doua strigare. Valoarea initiala a terenului care este situat in Bucurestii Noi a fost de 8 milioane de lei (aproximativ 2 milioane de euro). Acum, banca de la care Elena Udrea a luat un credit in urma cu mai multi ani, incearca sa recupereze o parte din aceasta datorie.

La licitatie au fost invitati sa participe, printre altii, Elena Udrea, Dorin Cocos si Alexandru Faur, cel care a preluat, in 2010, creditul fostului ministru al Turismului. Dorin Cocos a declarat, vineri, la ICCJ, ca nu este interesat sa cumpere terenul, spune România TV.

Elena Udrea declara, în iunie 2010, că nu mai poate dormi noaptea de grija ratelor pe care trebuie să le plătească până la sfârşitul anului pentru achitarea creditului de 3,28 milioane de euro luat de la BRD.

Nu mai dorm din cauza ratei la bancă. Să vă spun de ce nu dorm: pentru că eu trebuie să achit acest credit până la sfârşitul acestui an. Creditul a fost făcut pentru a cumpăra un imobil, un teren. Piaţa imobiliară era în expansiune. M-am gandit la vremea aceea că pe acel teren pot să dezvolt un condominium, nu-i aşa mare, e de 6.000 de metri, câteva case am gândit că pot să construiesc, să le vând să plătesc creditul şi să am şi eu un profit„, declara Elena Udrea.

Din cauza crizei, Udrea a rămas doar cu terenul, fără a mai construi nimic pe el.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
Avertisment pentru cei cu bani pe card. Trebuie să aveți numerar în casă. Băncile nu au rezerve nelimitate. Situația în care cardul nu mai este funcțional
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 17 ani: modul simplu de calcul
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde