Teroare în aer: Doi pakistanezi au vrut să comită un atentat într-un avion cu sute de pasageri

Sute de oameni au trecut prin clipe de coşmar după ce doi bărbaţi de origine pakistaneză au încercat să intre cu forţa în cabina piloţilor.
Iulian Tudor
25 mai 2013, 10:22
Teroare în aer: Doi pakistanezi au vrut să comită un atentat într-un avion cu sute de pasageri

Sute de oameni au trecut prin clipe de coşmar după ce doi bărbaţi de origine pakistaneză au încercat să intre cu forţa în cabina piloţilor. Avionul aparţinând companiei aviatice pakistaneze PIA a fost escortat la sol de elicoptere şi avioane de vânătoare, iar cei doi terorişti au fost arestaţi de poliţie.

Avionul cu 297 de oameni la bord se pregătea să aterizeze pe aeroportul britanic Manchester, când aeronava a fost deviată către un alt aeroport.

După 13 ore de zbor, piloţii avionului au anunţat turnul de control că doi pasageri ameninţă să arunce în aer aeronava, după ce au încercat fără succes să intre în cabina piloţilor. Imediat avioanele de vânătoare au înconjurat aeronava şi au escortat-o pe aeroportul Stansted. Aici oamenii legii i-au arestat pe cei doi potenţiali terorişti.

„A fost terifiant deoarece vedeam elicopterele zburând în jurul avionului, iar imediat ce am aterizat au apărut mulţi poliţişti. A fost groaznic. Oamenii legii ne-au spus că nu au vrut să ne îngrijorăm şi de aceea nu ne-au comunicat că era vorba de o ameninţare teroristă„, a povestit unul dintre pasageri.

Potrivit martorilor la incident, doi bărbaţi, unul de 30 de ani şi celălalt de 41 de ani au încercat să intre în cabina piloţilor de mai multe ori, nu se ştie din ce motive. Pentru că nu li s-a permis, unul dintre ei a început să se certe cu unul dintre stewarziii care îi opriseră, apoi a început să se certe cu celălalt bărbat cu care voia să intre în cabină. Văzând că nu li se permitea accesul în cabină, unul dintre ei a ameninţat că are material explozibil la el şi că va arunca avionul în aer.

După ce bărbaţii au fost arestaţi şi pasagerii au fost evacuaţi în siguranţă din aeronavă, la controlul bagajelor şi al pasagerilor nu s-a descoperit nicio urmă de explozibil, potrivit Sky News.

 

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Căutări intensificate în Bacău pentru găsirea minorei Neculcia Andreea Elena. Polițiștii au mobilizat noi forțe și un elicopter
Fanatik.ro
Singurul jucător de la FCSB care s-ar potrivi stilului de joc al lui Tromso. „Pe el l-aș lua”
Capital.ro
Caniculă într-o parte a țării, vijelii în alta. Harta fenomenelor meteo anunțate de meteorologi
Playtech.ro
Carburanții încep să se ieftinească. De ce nu toate benzinăriile au redus încă prețurile
Adevarul
„Taxa de turist” sau prețul normal al vacanței? „Nu vă obligă nimeni să cumpărați. Prețurile astea există pentru că cineva le plătește”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șapte persoane și-au pierdut viața după ce un adolescent a deschis focul într-o școală din Thailanda. Și-ar fi împușcat bunicii și mai mulți profesori
iamsport.ro
Foto-șoc! După 8 operații la piciorul stâng, s-a afișat în costum de baie. Cum arată după ce medicii au vrut să-i amputeze piciorul
MediaFlux
Sărbătoare în calendar, Sfânta Teodora de la Sihla. Rugăciunea specială care se spune în această zi
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România