Terorism în Franţa. Reacţia lui Ban Ki-moon: Musulmanii NU TREBUIE PERSECUTAŢI

Secretarul general al Organizației Națiunilor Unite (ONU), Ban Ki-moon, a afirmat că musulmanii paşnici, care nu au avut nicio legătură cu atentatele cumplite din Franţa, nu trebuie să fie persecutaţi din cauza actelor barbare ale unor fanatici care, întâmplător, aparţin aceleiaşi religii.
Alina Costache
12 ian. 2015, 12:32
Terorism în Franţa. Reacţia lui Ban Ki-moon: Musulmanii NU TREBUIE PERSECUTAŢI

Secretarul general al Organizației Națiunilor Unite (ONU), Ban Ki-moon, a atenționat duminică în legătură cu eventuale persecuții la adresa musulmanilor ca răspuns la atacurile teroriste de la Paris, comise de extremiști, și a subliniat că o asemenea prigoană ar putea duce la escaladarea violențelor, informează luni agenția de presă TASS, citată de Agerpres.

Într-un mesaj al cancelariei secretarului general al ONU difuzat duminică, se arată că în ultima săptămână în întreaga lume au avut loc o serie de atacuri a căror cauză a constituit-o ura pe temei religios.

„După evenimentele de săptămâna aceasta de la Paris, Ban Ki-moon atenționează și mai insistent cu privire la eventuale represalii împotriva musulmanilor. Asemenea prejudecăți nefundamentate nu pot decât să alimenteze atitudini teroriste și să escaladeze spirala violenței”, se spune în document.

Citeşte şi Atentate Franţa: Urmărirea continuă şi îi vizează pe complicii teroriştilor care au dat atacurile criminale

Secretarul general al ONU a îndemnat comunitatea internațională să-și ‘întețească eforturile pentru stimularea toleranței și a înțelegerii’, insistând în același timp asupra necesității ca țările să lupte cu energie dublă ‘împotriva terorismului sub toate formele sale de manifestare’. „Secretarul general al ONU condamnă încă o dată terorismul: „Niciun obiectiv și nicio nemulțumire nu pot îndreptăți asemenea acțiuni”, se spune în comunicat. Ban Ki-moon a salutat desfășurarea duminică, la Paris, a marșului împotriva terorismului și în memoria victimelor atacurilor teroriste împotriva redacției revistei de satiră Charlie Hebdo și a magazinului cu produse cușer din capitala franceză.

DailyBusiness
Câți bani cheltuie un om într-o viață. Cât îi trebuie unui român ca să ducă un trai decent
Spynews
Lidia Buble, bătută pe stradă cu mătura! Cum a început scandalul: ”A început să dea în mine”
Bzi.ro
Maia Morgenstern, reacție dură după valul de critici la adresa fiicei sale: „Părerea… contează cam cât contează conținutul scutecelor!”
Fanatik.ro
Câți bani trebuie să găsească Guvernul în anii următori pentru a plăti pensiile românilor. Gaura uriașă din bugetul asigurărilor sociale
Capital.ro
Călin Georgescu își pierde speranța privind alegerile. Anularea prezidențialelor nu va fi anchetată
Playtech.ro
O nouă interdicţie la înmormântări. Obiectul esenţial pe care nu mai ai voie să îl duci în cimitir
Adevarul
Dronele rusești din Polonia, mesajul lui Putin pentru Nawrocki. Valentin Naumescu: „A primit o avertizare rusească?”
wowbiz.ro
Atac armat pe terasa unui restaurant din Texas: un mort și cinci răniți. Atacatorul este căutat de poliție
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Momentul înfiorător în care Iryna Zarutska, tânăra ucraineancă de 23 de ani, este ucisă cu brutalitate într-un tren din Carolina de Nord. Familia a transmis un mesaj cutremurător
Cancan.ro
Nu l-a lăsat inima și a venit să își ia adio de la mama Adrianei Bahmuțeanu! Cine a apărut la înmormântarea Petruței Toma
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Petrescu! Antrenorul român așteptat la echipa națională: ”Prima variantă”
MediaFlux
Echinocțiul de toamnă 2025. Când se schimbă ora
stirilekanald.ro
Drama prin care trecea profesoara găsită spânzurată împreună cu fiul ei de 7 ani. Femeia și-ar fi ucis copilul înainte. Detalii șocante din anchetă
substantial.ro
Cursul valutar BNR miercuri, 10 septembrie 2025: A crescut prețul dolarului american și al gramului de aur