Testele PISA 2018: Procentul de analfabetism funcţional a crescut la 44%. România are cele mai slabe rezultate din ultimii 9 ani

Calitatea învăţământului românesc este în declin accelerat. România înregistrează cele mai slabe rezultate din ultimii 9 ani la testele PISA 2018. Scorul obţinut este în scădere faţă de ultimele două testări la care România a participat (2012 şi 2015) la toate cele trei domenii testate: citire, matematică şi ştiinţe, potrivit rezultatelor PISA 2018 publicate de către directoratul pentru Educaţie al Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OECD). Procentul de analfabetism funcţional este de 44%, în medie, în creştere faţă de 2015.
Filip Stan
03 dec. 2019, 09:18
Testele PISA 2018: Procentul de analfabetism funcţional a crescut la 44%. România are cele mai slabe rezultate din ultimii 9 ani

Rezultatele PISA arată performanţa sistemului de învăţământ. Rezultatele PISA 2018 la Citire arată că România a obţinut un scor de 428 de puncte, în scădere cu 6 puncte faţă de testarea PISA 2015, cu 10 puncte mai puţin decât la PISA 2012 şi un punctaj cu 4 puncte peste cel de la PISA 2009, conform Edupedu.ro.

La Matematică rezultatele PISA 2018 înregistrează cea mai mare scădere faţă de testarea anterioară din istoria acestor teste. Este vorba despre 14 puncte pierdute de România faţă de PISA 2015 şi 15 puncte faţă de PISA 2012.

Rezultatele PISA 2018 pentru Ştiinţe sunt şi ele mai slabe, diferenţa faţă de cele de la PISA 2015 fiind de 9 puncte, iar faţă de 2012 – 12 puncte.

România a participat la Programul pentru Evaluarea Internaţională a Elevilor – PISA 2018, dezvoltat de Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltarte Economică (OECD). Elevii de 15 ani au dat în luna aprilie 2018 un test de două ore, pe hârtie, la fel ca in alte 7 state, celalte 72 de ţări care au participat la PISA 2018 susţinând testul pe calculator, potrivit informaţiilor obţinute de Edupedu.ro. Apoi elevii au completat şi un chestionar de 30-45 de minute, la fel şi profesorii. Eşantionarea a fost făcută ştiinţific, participând la teste peste 5 mii de elevi de 15 ani din clasele a VII-a, a VIII-a şi majoritatea din clasa a IX-a, din peste 180 de şcoli.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Româncă premiată cu argint la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness. Povestea educatoarei care lucrează într-un mare oraș din România
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit după o carieră de peste patru decenii. Era special pentru toată lumea
Playtech.ro
Ai fost în șomaj sau ai primit plăți compensatorii? Iată cum se contorizează aceste perioade la pensie
Adevarul
Ucraina desființează Legiunea Internațională. Voluntarii străini trag un semnal de alarmă
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Fiul Luminiței Anghel își DISTRUGE părinții, după ce a ajuns să ceară bani pe TikTok: ”Copiii nu îți datorează nimic, nu au ales ei să se nască!”
MediaFlux
Cât de sănătoasă este pâinea cu maia. Mihaela Bilic dezvăluie adevărul despre cel mai căutat aliment al momentului
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume