Timpii de aşteptare la metroul Drumul Taberei sunt de 6 minute. Ministrul Transporturilor: Să dea Dumnezeu să avem suficienţi călători

Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a afirmat, marţi seară, că numărul celor care călătoresc cu metroul s-a redus foarte mult în pandemie, de la 600.000 – 700.000 zilnic, la 300.000 în prezent. ”Să dea Dumnezeu să avem suficienţi călători”, a afirmat ministrul, referindu-se la Magistrala M 5, inaugurată marţi.
Filip Stan
15 sept. 2020, 19:38
Timpii de aşteptare la metroul Drumul Taberei sunt de 6 minute. Ministrul Transporturilor: Să dea Dumnezeu să avem suficienţi călători

Lucian Bode a vorbit, marţi seară, la TVR, despre Magistrala M 5 de metrou care a fost inaugurată marţi. „Capacitatea proiectată de a fi transportaţi călători pe cei 7 km pe această magistrală este de 50.000 călători pe oră, pe sens. Aşadar, să dea Dumnezeu să avem suficienţi călători, pentru că înainte de pandemie aveam 600.000 – 700.000 călători pe zi, călători cu metroul în Bucureşti. Acum avem în jur de 300.000. S-a redus foarte mult în pandemie”, a afirmat Lucian Bode.

Potrivit acestuia, timpul mediu de aşteptare este de 6 minute. „Practic, circulă 60 de trenuri în fiecare zi, odată cu intrarea celor 6 trenuri pe Magistrala M5, vor circula în fiecare zi 60 de trenuri. Timpii de aşteptare sunt undeva la şase minute„, a mai afirmat Bode.

Citeşte şi Metroul din Drumul Taberei s-a deschis marţi, la aproape nouă ani de la începerea lucrărilor. Iohannis a participat la inaugurare FOTO

Ministrul Transporturilor a vorbit şi despre cumpărarea a 13 trenuri noi. „Dorim să achiziţionăm 13 trenuri noi, special pentru acest proiect. Din păcate, suntem la Curtea de Apel cu o contestaţie şi aşteptăm rezultatul contestaţiei şi vom avea 13 trenuri noi, achiziţionate pentru acest proiect„, a mai afirmat Lucian Bode.

Magistrala M 5 de metrou a fost inaugurată, marţi, în prezenţa preşedintelui Klaus IOhannis, a premierului Ludovic Orban şi a ministrului Transporturilor. Oficialii au făcut prima călătorie cu metroul pe noua magistrală. Linia de metrou s-a deschis deschide la aproape nouă ani de la începerea lucrărilor.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Premierul Ilie Bolojan a fost demis! Moțiunea a trecut
Fanatik.ro
Ilie Bolojan nu pleacă imediat de la Palatul Victoria, chiar dacă a fost demis prin moțiune de cenzură. Ce puteri are acum și ce fel de guvern am putea avea
Capital.ro
Se va suspenda permisul de conducere în 90 de zile. Sistemul nou de sancționare pregătit în România. Obligație la plată pentru șoferi
Playtech.ro
Când intră alocațiile și indemnizația de creștere copil în mai 2026. Datele de plată și sumele actualizate
Adevarul
Fico s-a răzgândit: nu va participa la parada de Ziua Victoriei din Moscova. „Am programată o întâlnire scurtă cu Putin. Atât”
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
E dorit de Rapid și CFR, dar preferă varianta Cluj din cauza lui Angelescu! Discuția decisivă are loc miercuri: ”Era o lovitură”
MediaFlux
Ce urmează după demiterea Guvernului Bolojan prin moțiune de cenzură. Nicușor Dan, actorul central. Partidele, chemate la consultări
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR