Titi Aur a găsit alternativa la limitatoarele de viteză. ”Există în Europa. Este foarte eficient și nu te enervează”

Fostul campion de raliuri Titi Aur, în prezent expert în conducere defensivă, a găsit alternativa la limitatoarele de viteză care îi enervează pe mulți șoferi.
Irina Dumitrescu
17 mart. 2025, 21:42
Titi Aur a găsit alternativa la limitatoarele de viteză. ”Există în Europa. Este foarte eficient și nu te enervează”

Cei mai mulți șoferi s-au obișnuit cu limitatoarele de viteză montate în apropierea trecerilor de pietoni, în ciuda disconfortului de la trecerea peste acestea. În opinia lui Titi Aur, aceste limitatoare sunt ”măsuri disperate” luate de autorități pentru a-i disciplina pe cei care nu respectă limitele de viteză.

”Sunt măsuri, aș putea spune, disperate făcute de anumite autorități locale, pentru că au văzut că nu se mai poate, că merg șoferii cu viteză”, consideră expertul în conducere defensivă.

Titi Aur este de părere că, pentru a determina șoferii să reducă viteza, există o variantă foarte bună care să înlocuiască limitatoarele de pe asfalt.

Soluția propusă de Titi Aur este reprezentată de semafoarele inteligente, care, spune el, îi educă pe șoferi să micșoreze viteza în conformitate cu limita din zona respectivă și nu creează niciun disconfort celor aflați în autoturisme.

Citește și Un semn de circulație dă mari bătăi de cap șoferilor români. Ce trebuie să facă atunci când îl întâlnesc

Fostul campion de raliuri a precizat că semafoarele inteligente sunt folosite deja în țări europene precum Spania și Italia.

”Există o soluție foarte civilizată și foarte simplă: un semafor care se pune pe roșu la trecerea de pietoni. Semaforul se pune pe roșu dacă vii cu viteză mai mare decât e în zona respectivă, pentru că are o cameră care te vede când vii. Nimeni nu vrea să audă de soluția asta. E un lucru care există în Europa, există de mult timp în Spania, iar recent a apărut și în Italia. Este foarte eficient și nu te enervează.

Când sari peste acele movile doar te enervezi, că tot mereu trebuie să sari și depinde ce mașină ai. Nu există o variantă optimă la acele supra-înălțări. Sunt diferite variante care creează foarte multe probleme. Chiar și când se face deszăpezirea este o problemă din cauza acelor limitatoare de pe șosea.

În schimb, acele semafoare cu cameră care se pun pe roșu dacă respectiva cameră vede că ai depășit viteza ar fi foarte ușor de implementat. În plus, ele transmit șoferului și că trebuie să meargă cu viteza regulamentară“, a spus, la dcnews, Titi Aur.

Citește și Paște 2025. Prețul incredibil la care ajunge kilogramul de carne de miel anul acesta

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
Crescut doar de mamă, unul dintre tinerii din microbuzul cu fanii lui PAOK a murit în același loc ca tatăl lui: ”Mi-am pierdut băiețelul cu ochi verzi”
Capital.ro
Noua carte de identitate electronică. Schimbare pentru milioane de români. Conține și semnătură electronică
Playtech.ro
Se întorc ninsorile în Bucureşti. Va ninge zile în şir în Capitală, conform meteorologilor
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Vești bune pentru toți românii! Bolnavii vor putea efectua analize decontate toată luna. Anunțul a fost făcut de CNAS
iamsport.ro
Ultimatumul lui Gigi Becali: Charalambous și Pintilii riscă să fie dați afară de la FCSB după meciul cu Fenerbahce!
MediaFlux
Decizia care răstoarnă Guvernul! S-a aflat adevărul despre planurile lui Bolojan
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil