Titi Aur îi pune la punct pe șoferii agresivi: „Asistăm la acest carnagiu zi de zi și nimeni nu face nimic. Suntem nebuni, sadici, inconștienți”

România înregistrează zilnic un număr îngrijorător de accidente rutiere grave. Expertul în concudere defensivă Titi Aur a dezvăluit la ce se gândesc șoferii atunci când conduc agresiv.
Alina Costache
19 aug. 2024, 22:18
Titi Aur îi pune la punct pe șoferii agresivi: „Asistăm la acest carnagiu zi de zi și nimeni nu face nimic. Suntem nebuni, sadici, inconștienți”
Titi Aur, despre șoferii agresivi în trafic

Fostul campion de raliuri și expert în conducere defensivă Titi Aur a explicat de ce drumurile din România sunt „bântuite” de un număr atât de mare de accidente rutiere.

„În România se stă agresiv. Ce înseamnă asta? Noi, românii, suntem în stare, în această junglă numită circulația din România, ca și atunci când ne deplasăm cu viteză foarte mică să fim agresivi.

Citește și: Accident de proporţii pe A4, în judeţul Constanţa, între un microbuz si un TIR. 13 persoane rănite, 11 încarcerate. Autorităţile au activat Planul Roşu de Intervenţie

Este singura țară în care vei vedea că deplasându-se două coloane paralele, să zic că două benzi paralele cu 20-30km/h se trece succesiv de pe o bandă pe alta, fiecare crezând că va mai câștiga două locuri sau o mașină mai în față și pe urmă are surpriza că nu e așa, că de fapt coloana în care era el mergea mai mai repede și revine. Practic, noi și la 20km/h suntem în stare să fim agresivi când prindem un pic de liber. Toată lumea vrea să depășească pe toată lumea”, a explicat Titi Aur la Antena3.

Cea mai mare problemă a șoferilor români este agresivitatea acestora, care de cele mai multe ori nu este pedepsită, potrivit expertului.

„Cei care sunt în trafic sunt agresivi aproape instinctiv. Ei cred că pot câștiga sau fiecare dintre noi crede că mai putem câștiga ceva făcând aceste nenorociri pe șosea. Bineînțeles că ulciorul nu merge de multe ori la apă și asistăm în fiecare zi la adevărate dezastre. Patru morți pe zi în medie, zece răniți grav și 70-80 răniți ușor (…) Asistăm la acest carnagiu zi de zi și nimeni nu face nimic. Suntem sadici, suntem nebuni, suntem inconștienți”, a continuat Titi Aur.

Citește și: Procesul accidentului de la 2 Mai, produs de beizadeaua Vlad Pascu, se apropie de final. Moartea a doi studenți a dus la destituiri la nivel înalt și la reorganizarea IPJ Constanța

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Mircea Lucescu i-a anunțat pe jucători la prânz ce prim 11 va intra pe teren în Cipru – România. Mulți au rămas fără cuvinte!
Capital.ro
Vasile Blaga a dezvăluit totul. Adevărul despre relația lui Traian Băsescu și Elena Udrea: Și-a dorit multe
Playtech.ro
Cum a apărut Kate Middleton în public, după controversa cu părul blond? Un alt detaliu uluitor a atras atenţia
Adevarul
Merită să cumperi vechime în muncă? Pensia socială este cu 268 de lei mai mare decât asigurarea retroactivă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul Francez a căzut
Cancan.ro
Delia, schimbare radicală: artista vrea să devină mamă! 'Când i-am văzut pe…
iamsport.ro
ȘOCANT! Cum au fost sifonate sume uriașe de bani de la CFR Cluj: 'O mare țeapă!' / 'Vreo 15.000.000 de euro mutaseră'
MediaFlux
Vești bune! O nouă finanțare pentru români!
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
Majoritatea oamenilor nu știu că usturoiul crud pe stomacul gol are o asemenea putere…