Titus Corlăţean: Declaraţia lui Elmar Brok privind amprentarea românilor este inacceptabilă

Ministrul de Externe, Titus Corlăţean, a afirmat miercuri că declaraţia europarlamentarului german Elmar Brok privind amprentarea cetăţenilor români şi bulgari este inacceptabilă şi profund nefericită, informează Agerpres. Această declaraţie contravine valorilor şi principiilor Uniunii Europene, a punctat acesta.
Filip Stan
08 ian. 2014, 11:57
Titus Corlăţean: Declaraţia lui Elmar Brok privind amprentarea românilor este inacceptabilă

În acest context, ministrul a lansat şi un apel la responsabilitate către politicenii europeni.

‘Acea parte a declaraţiei care făcea referire la necesitatea amprentării cetăţenilor români şi bulgari reprezintă o declaraţie profund nefericită, pentru că ea nu doar că introduce un element de discriminare în tratamentul cetăţenilor europeni, dar contravine unor principii sau unor valori fundamentale ale UE. Mă refer doar la acea parte a intervenţiei dl. Brok, lansând în acelaşi timp un apel la politicienii europeni indiferent de familia politică înaintea unui exerciţiu electoral european extrem de important şi pe care trebuie să-l privim cu extrem de mare atenţie şi responsabilitate în raport de ascensiunea unor curente populiste, xenofobe în Europa, antieuropene. Cred că este necesar un apel la responsabilitate şi la reţinere în retorica publică a politicienilor europeni, cu atât mai mult cu cât Elmar Brok este un politician cu experienţă, care are are un rol important în instituţiile europene, în PE, în speţă’, a spus Corlăţean, la Reprezentanţa Comisiei Europene în România, cu ocazia preluării preşedinţiei elene a Consiliului Uniunii Europene în primul semestru al anului 2014.

El a punctat faptul că apreciază declaraţia europarlamentarului german drept profund neinspirată şi inacceptabilă.

‘Am fost coleg cu domnia sa în Parlamentul European şi cunosc şi contribuţia pozitivă la procesele europene, dar acea parte a declaraţiei o consider profund neinspirată şi inacceptabilă şi ea depăşeşte dezbaterea pe familiile politice – PPE, socialişti, liberali – ea ţine de valori fundamentale europene pentru care toţi, la dreapta sau la stânga europeană, cei care au o responsabilitate şi sunt proeuropeni trebuie să rămână în continuare extrem de angajaţi’, a spus ministrul de Externe.

Eurodeputatul german Elmar Brok, din partea formaţiunii Uniunea Creştin-Democrate (CDU), a cancelarului Angela Merkel, a propus vineri repatrierea imigranţilor din Europa de Est care sosesc în Germania pentru a scăpa de sărăcie şi înregistrarea amprentelor lor pentru a-i împiedica să mai revină, potrivit EFE.

‘Imigranţii care vin în Germania ca să acceseze ajutoare de şomaj, ajutoare pentru familii şi securitate socială trebuie repatriaţi în ţările de origine. Şi trebuie avut în vedere crearea unui registru cu amprentele acestora, pentru a evita noi călătorii’, a spus Brok, citat de cotidianul Bild.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Shakira, aprecieri la adresa fostului iubit. Ce a spus despre relația cu Gerard Pique, la 4 ani de la despărțire
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți