Top superstiţii de An Nou. Ce să faci şi ce să nu faci ca să îţi meargă bine la anul

Adevarate sau nu, cati dintre noi trecem indiferenti pe langa o superstitie? Fie ca stim de ea din copilarie sau din traditia populara, fie ca auzim de una noua, tot suntem cu atentia marita si cu ochii in patru, interesati sa tinem macar un pic cont de ea.
Alina Costache
29 dec. 2019, 20:58
Top superstiţii de An Nou. Ce să faci şi ce să nu faci ca să îţi meargă bine la anul

Oamenii de pretutindeni de pe glob cred cu tarie in unele superstitii ce tin de iesirea dintr-un an si intrarea in noul an. Ideea de baza care ne dirijeaza pe toti de Revelion si in prima zi a noului an este ca asa cum se intampla evenimentele din acea noapte dintre ani si de a doua zi, asa iti va merge si tie in noul an.

Studiile arata ca multi oameni fac diverse fapte, care mai de care mai bizare, ca sa fie siguri ca au invitat norocul in viata lor si ca au izgonit ghinionul si problemele anului ce trece. 

Iata mai jos cele mai cunoscute superstitii internationale de care poti tine cont si tu pentru noaptea de Revelion si prima zi din noul an. Sau nu! Tu alegi, noi doar ti le prezentam. 

Unele sunt populare, altele amuzante iar altele pur si simplu uluitoare : 

Poarta haine noi, preferabil rosii

Multi oameni cred cu tarie in credinta conform careia de Anul Nou trebuie sa ai haine noi pe tine. Vestimentatia de culoare rosie este preferata tuturor pentru ca rosul este o culoare vesela si cu siguranta atrage un viitor mai fericit pentru cel ce o poarta. 

Sa nu care cumva sa plangi!

Se spune ca este bine sa evitam sa plangem sau sa spargem lucruri sau sa le stricam de suparare in prima zi a noului an, daca nu vrei sa te urmeze tot anul acest tip de comportament. 

Vorbeste frumos si nu injura

Oamenii au credinta ca trebuie sa ne purtam civilizat, sa ne abtinem de la rautati, de la injuraturi sau de la invocarea mortilor sau a povestilor cu stafii in noaptea dintre ani, ca sa avem noroc in anul care vine.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR.RO.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Nuțu Cămătaru și soția lui au fost nași de cununie! Imagini de la ceremonie
Fanatik.ro
Prima victimă a victoriei lui Peter Magyar. Cine este ”blonda lui Orban” care a zburat din funcție după ce liderul Tisza a trecut la amenințări directe
Capital.ro
Schimbări privind obținerea permisului de conducere. MAI vrea să modifice regulile în România
Playtech.ro
Ce este sistemul EES de pe aeroporturile din Europa. Introducerea controlului special a provocat haos și întârzieri
Adevarul
Șoc în fotbal: fostul portar Alex Manninger a murit într-un accident rutier îngrozitor. A intrat cu mașina într-un tren de pasageri
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
17 persoane și-au pierdut viața şi aproape 100 au fost rănite, după ce Rusia a atacat Ucraina cu drone şi proiectile. Cum a răspuns Kievul
iamsport.ro
Edi Iordănescu a rupt tăcerea! De ce a plecat, de fapt, de la echipa națională: ”Asta am cerut! Nu am ajuns la un numitor comun”
MediaFlux
Avertisment privind populaţia României! Numărul românilor va scădea cu un sfert până în 2100
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj