Toţi miniştrii de extremă-dreapta şi-au dat demisia, luni seara, din guvernul de coaliţie din Austria. Ce urmează

Toţi miniştri din Partidul Libertăţii (FPOe), de extremă dreapta, şi-au prezentat luni seara demisiile din guvernul de coaliţie din Austria, după ce cancelarul conservator Sebastian Kurz i-a propus, cu puţin timp în urmă, preşedintelui ţării, demiterea ministrului de interne Herbert Kickl.
Iulian Tudor
20 mai 2019, 19:03
Toţi miniştrii de extremă-dreapta şi-au dat demisia, luni seara, din guvernul de coaliţie din Austria. Ce urmează

Ministrul transporturilor Norbert Hofer, noul lider desemnat al FPOe, a legat continuarea participării la guvernare a formaţiunii de soarta lui Kickl. Cancelarul Sebastian Kurz i-a propus luni seară preşedintelui ţării demiterea ministrului de interne, după publicarea, vineri, a unei înregistrări video compromiţătoare pentru liderul partidului de extremă dreaptă Heinz-Christian Strache, în care se vorbea despre finanţări ruse în sprijinul formaţiunii, în schimbul încredinţării de contracte publice.

Strache, un aliat al franţuzoaicei Marine Le Pen şi al italianului Matteo Salvini, a demisionat sâmbătă din postul de vicecancelar şi de lider al FPOe, după 18 luni de coaliţie cu formaţiunea lui Sebastian Kurz.

Citeşte şi Înregistrări video compromiţătoare pentru liderul naţionalist austriac aruncă în aer coaliţia aflată la putere

Anterior, cancelarul austriac a declarat că plecarea lui Kickl, în vârstă de 50 de ani, era cu atât mai necesară în contextul în care el era „secretar general şi răspundea de finanţele FPOe”, la momentul faptelor. Potrivit lui Kurz, fostul ministru de interne nu a înţeles amploarea scandalului provocat de Ibiza-gate, după numele oraşului din Baleare în care s-a făcut înregistrarea care a provocat scandalul.

Sebastian Kurz a declarat anterior că dacă miniştrii FPOe se vor retrage din guvern el îi va solicita preşedintelui Alexander Van der Bellen să numească „experţi” în posturile lăsate vacante. Cancelarul a anunţat sâmbătă că convoacă alegeri anticipate în urma acestei crize politice, un scrutin prevăzut iniţial pentru luna septembrie.

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Ce s-a ales de Simina Loica, femeia pe care Jador a idolatrizat-o. Manelistul a vărsat multe lacrimi pentru ea
Fanatik.ro
Cum au produs 4 milioane de euro fetele de la The Buddhist. Circuitul financiar din spatele rețelei de proxenetism a actorului Vlad Marinescu
Capital.ro
Cetățenii care riscă să rămână fără cartea de identitate. Anunțul MAI pentru cei care au domiciliul la aceeași adresă
Playtech.ro
De ce va rămâne motorina scumpă tot anul, chiar dacă războiul se încheie. Analiza care arată de ce nu vor scădea prețurile
Adevarul
„Ia și tu un suc!”: Cum a încercat un șofer prins cu viteză să mituiască un polițist cu 200 de lei. Scena suprinsă pe body-cam
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 44 de ani și-a pierdut viața la scurt timp după ce a mâncat o pizza la un restaurant din Brazilia
iamsport.ro
Marius Lăcătuș, dezamăgit crunt de fotbalistul Generației de Aur: ”Îmi era o rușine”
MediaFlux
S-a aflat numărul de telefon mobil al lui Donald Trump. Panică la Casa Albă după sute de apeluri
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj