Toyota depăşeşte Volkswagen în topul constructorilor de maşini

Constructorul auto japonez Toyota Motor Corp. a redobândit titlul de cel mai mare producător auto din lume în primele nouă luni ale acestui an, detronând rivalul german Volkswagen AG care se confruntă cu scandalul manipulării emisiilor poluante, transmite AFP.
Alina Costache
26 oct. 2015, 06:57
Toyota depăşeşte Volkswagen în topul constructorilor de maşini

Toyota Motor Corp. a informat luni că în primele nouă luni ale acestui an a vândut un număr total de 7,49 milioane vehicule (cifră ce include atât vânzările de autoturisme Toyota, cât și automobile de lux marca Lexus, vehicule mini Daihatsu și camioane Hino), spre deosebire de 7,43 milioane pentru Volkswagen. Aceasta după ce la jumătatea anului Volkswagen devansa Toyota cu 5,4 milioane unități vândute față de 5,02 milioane în cazul Toyota.

Cu toate acestea, atât în cazul Toyota cât și în cazul Volkswagen livrările pe primele nouă luni au scăzut cu 1,5% comparativ cu perioada similară a anului trecut. În cazul Toyota reculul se explică în principal printr-o scădere de 7,8% a vânzărilor de pe piața niponă iar în cazul Volkswagen prin cel mai mare scandal din istoria companiei. Grupul german a recunoscut că a echipat 11 milioane de vehicule vândute la nivel mondial (dintre care 2,8 milioane în Germania) cu un soft care falsifică rezultatele testelor antipoluare ale motoarelor diesel.

Scandalul de la Volkswagen a dus la demisia directorului general Martin Winterkorn, cel care în urmă cu câțiva ani și-a propus ca obiectiv strategic devansarea Toyota și General Motors Co. pentru a face din Volkswagen cel mai mare constructor auto din lume în funcție de vânzări. Toyota a devenit cel mai mare constructor auto din lume în 2008, detronând grupul american GM care a deținut acest titlu timp de peste 70 de ani. În primele nouă luni ale acestui an, GM a vândut 7,2 milioane vehicule, în scădere cu 1,9% comparativ cu perioada similară a anului trecut.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Cum se antrenează Emil Rengle și Alejandro pentru Eurovision 2026: ”Vrea să mă trezească noaptea să repetăm”
Fanatik.ro
Meciul decisiv care poate să ducă FCSB în play-off: “Este cel mai important! Acolo e prada”
Capital.ro
UPDATE Ce se întâmplă cu fostul candidat Călin Georgescu. Anunțul judecătorilor după dezbaterile de la Curtea de Apel
Playtech.ro
Postul Paștelui 2026 a început. Ce ai voie și ce este interzis în cele 40 de zile. Zilele cu dezlegare la pește
Adevarul
Primarul Buzăului le cere social-democraților să nu mai blocheze reformele lui Bolojan. „L-aş întreba pe Ciolacu: ai făcut sau nu 9,3% deficit? S-a aruncat cu banii şi la câini”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
DOAMNE FEREȘTE, în ce hal au putut să moară! Marius și Daniel se întorceau spre casă atunci când mașina lor a... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali, alianță cu Călin Georgescu: ”Dacă îl bagă la închisoare, îi dau grațiere”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Dragobete. Ce este interzis să faci pe 24 februarie
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat