Traficant de droguri, arestat preventiv după ce a încercat să vândă cannabis în Belgia

Tribunalul Iași a dispus arestarea preventivă a lui Ioan Huțanu pentru trafic de droguri în formă continuată, după ce procurorii DIICOT au descoperit în locuința acestuia peste șase kilograme de cannabis pe care încerca să le vândă în Belgia.
Iulian Tudor
20 oct. 2015, 10:10
Traficant de droguri, arestat preventiv după ce a încercat să vândă cannabis în Belgia

Potrivit unor comunicate DIICOT și IGPR, Ioan Huțanu este acuzat că a înființat o cultură de cannabis, cca 60 plante, pe raza localității Stroești, com. Todirești, jud. Iași, ocupându-se în mod efectiv de întreținerea și îngrijirea acesteia până în luna octombrie, când a procedat la recoltarea plantelor (inflorescențe) pe care le-a transportat și depozitat în locuința sa situată în aceiași localitate.

DIICOT: 18 membri ai reţelei „Academia Infractorilor Români”, trimişi în judecată

Anchetatorii susțin că el intenționa, după uscarea plantelor de cannabis, să le valorifice pe piața ilicită dintr-un stat european către un alt dealer de droguri aflat în legătura sa infracțională.

„În acest sens, la 15 octombrie, inculpatul a contactat telefonic o persoană din Belgia, stabilind detalii referitoare la tranzacționarea cantității de cannabis recoltată, prețul acesteia, precum și modalitatea de transfer a cantității de cannabis, după uscarea acesteia, din România în Belgia, urmărind astfel obținerea unui folos material ilicit în valoare de 15.000 euro”, se arată în comunicatul procurorilor.

DIICOT precizează că sâmbătă, în urma percheziției, în imobilul acestuia a fost descoperită și ridicată cantitatea de 6,350 kilograme cannabis.

Acțiunea a fost realizată împreună cu ofițerii poliției judiciare din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate-Serviciul Antidrog, iar suportul de specialitate asigurat de Serviciul Operațiuni Speciale Iași.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Jucătorul de la FCSB pe care Gigi Becali n-are voie să-l piardă. „Se vor bate la locul 12”
Capital.ro
ANAF poate bloca conturile și pune sechestru pe bunuri. Se recuperează banii chiar și după 5 ani: Obligațiile fiscale nu dispar
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?