TRAGEDIE AVIATICĂ în Columbia. Autorităţile au anunţat CAUZELE care au dus la prăbuşirea avionului

Erorile comise de pilot, dar și greșeli ale companiei de zbor și ale autorităților boliviene din domeniu sunt cauzele care au dus la prăbuşirea avionului în care se afla echipa braziliană de fotbal Chapecoense, au anunțat, luni, autoritățile columbiene, potrivit Reuters.
Iulian Tudor
26 dec. 2016, 19:53
TRAGEDIE AVIATICĂ în Columbia. Autorităţile au anunţat CAUZELE care au dus la prăbuşirea avionului

Aeronava operată de compania LaMia, cu sediul în Bolivia, s-a prăbușit într-o zonă împădurită din apropiere de Medellin, provocând moartea a 71 de persoane. Pilotul nu a efectuat realimentarea și a anunțat prea târziu problemele pe care nivelul redus de combustibil le provocase motoarelor, a spus colonelul Freddy Bonilla, secretarul autorității columbiene pentru siguranța zborurilor, potrivit Agerpres.

Nu factorii tehnici au determinat accidentul, totul a implicat erori umane, plus factori ce țin de managementul companiei și de modul în care autoritățile din Bolivia organizează planurile de zbor. Autoritatea aviatică din Bolivia a acceptat condițiile prezentate în planul de zbor, condiții ce erau inacceptabile„, a spus colonelul Freddy Bonilla.

Oficialul columbian a spus că avionul nu fusese realimentat, depășise cu aproape 400 de kilograme limita de încărcătură admisă și nu avea certificarea necesară pentru a zbura la altitudinea la care s-a aflat pe durata călătoriei, se mai arată în raportul oficialilor de la Bogota.

Concluziile preliminare ale anchetatorilor columbieni sunt similare celor formulate de oficialii bolivieni. Săptămâna trecută, autoritățile din La Paz au comunicat că firma LaMia și pilotul sunt direct răspunzători pentru tragedie. Pilotul Miguel Quiroga, care a murit în accidentul produs în Columbia, era și co-proprietar al companiei. Președintele executiv Gustavo Vargas Gamboa a fost arestat luna trecută și va fi judecat pentru ucidere din culpă, acuzație pe care o neagă. Fiul său, Gustavo Vargas Villegas, fost oficial în cadrul autorității aeronautice din Bolivia, va fi, și el, în boxa acuzaților.

Nu se știe, deocamdată, unde se află alți doi acuzați: Marco Antonio Rocha Benegas, co-proprietar LaMia, și controlorul de trafic Celia Castedo.

CITEŞTE ŞI: Posibilitatea unui act terorist nu este printre ipotezele principale în cazul avionului militar prăbuşit în Marea Neagră

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf s-au împăcat! Impresara a făcut marele anunț
Fanatik.ro
Ilie Năstase, primul mare sportiv al lumii care a semnat cu Nike. Cum l-a „furat” rivala Adidas pe „Nasty”
Capital.ro
Se pregătește un partid pentru Călin Georgescu: Un brand autodefinit drept mesianic. Nu va renunța!
Playtech.ro
Datoriile locatarilor către asociația de proprietari. Când se prescriu, conform legii
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Gestul impresionant pe care l-au făcut oamenii din Oradea, înainte ca medicul Sharma să își piardă viața. Sute de persoane s-au mobilizat pentru a-l ajuta
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
Virus gripal neobișnuit. OMS trage un semnal de alarmă privind noua tulpină
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”