TRAGEDIE în Dolj. Un pacient dintr-o ambulanţă a murit în urma unui accident, alte şase persoane au fost rănite

Un accident grav s-a produs, luni seara, în judeţul Dolj. În accidentul rutier au fost implicate două autoturisme, un vehicul cu tracţiune animală şi o ambulanţă. În urma impactului violent, un pacient a murit şi alte şase persoane au fost rănite.
Iulian Tudor
08 dec. 2015, 08:59
TRAGEDIE în Dolj. Un pacient dintr-o ambulanţă a murit în urma unui accident, alte şase persoane au fost rănite

Accidentul s-a produs luni seara, pe DN 56, în afara localităţii Radovan, dinspre Calafat către Craiova. Un bărbat de 41 de ani, din comuna Vârvoru de Jos, conducea un autoturism Mercedes Sprinter şi nu a păstrat o distanţă corespunzătoare faţă de autoturismul Opel Corsa condus de o femeie de 52 ani, din Craiova. Şoferiţa a intrat în coliziune cu un vehicul cu tracţiune animală, condus în aceeaşi direcţie de mers. Ulterior, Mercedesul a intrat pe contrasens şi a lovit o ambulanţă Dacia de transport pacienţi pentru dializă, potrivit gds.ro.

În urma accidentului a rezultat vătămarea corporală a şoferului ambulanţei, dar şi a celor şase pacienţi din ambulanţă. Pe fondul complicațiilor apărute, o pacientă a decedat, în noaptea de luni spre marţi, la Spitalul Judeţean Craiova.

Conducătorii auto nu se aflau sub influenţa băuturilor alcoolice, însă conducătorul vehiculului cu tracţiune animală a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind 1,10 mg/l alcool pur în aerul expirat, şi i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

Polițiștii rutieri ajunși la fața locului au efectuat verificările la fața locului, în cauză fiind întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.

Citeşte şi Accident GRAV în Capitală cu un taximetru. Două persoane au fost rănite VIDEO

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Regele loviturilor libere și-a dat demisia și n-a vrut să mai audă de fotbal. A trecut printr-o transformare radicală
Capital.ro
Scutire de impozit pentru anumite locuințe. Inițiativa care se pregătește în România. Cine ar putea beneficia
Playtech.ro
Când ajung banii pe cardurile educaționale. Mii de elevi așteaptă suma de 500 de lei
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Ultimul drum pentru Mihai și David, tinerii morți în accidentul din pădurea Snagov. Scene sfâșietoare de la înmormântare. Părinții victimelor, la capătul puterilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața pe loc după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit violent de un autobuz, în Bistrița. Alte două persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
BOMBĂ! Rapid i-a găsit deja înlocuitor lui Gâlcă: un antrenor din SuperLiga! ”Am auzit că au semnat contractul”. Cât costă rezilierea înțelegerii actualului tehnician
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj