TRAGEDIE în Bacău. Doi copii au murit intoxicaţi după ce carcasa televizorului s-a topit de la o aerotermă

Doi copii, în vârstă de patru luni şi un an şi patru luni, din localitatea băcăuană Podu Turcului au murit intoxicaţi, marţi, după ce carcasa unui televizor s-a topit de la o aerotermă pusă pe acesta, într-un moment în care cei doi micuţi fuseseră lăsaţi nesupravegheaţi.
Filip Stan
15 dec. 2015, 16:12
TRAGEDIE în Bacău. Doi copii au murit intoxicaţi după ce carcasa televizorului s-a topit de la o aerotermă

Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bacău au declarat că, doi copii, în vârstă de patru luni, respectiv un an şi patru luni, s-au intoxicat, cel mai probabil, de la fumul şi gazele toxice rezultate în urma arderii carcasei din plastic a televizorului din camera în care fuseseră lăsaţi singuri de părinţi, scrie Mediafax.

În urma cercetărilor, pompierii au constatat că acea carcasă s-a topit, fără flacără, de la o aerotermă pusă pe televizor cu scopul de a încălzi camera în care se aflau cei doi micuţi. Copii au fost găsiţi inconştienţi de către părinţi, care i-au scos afară şi au sunat la 112.

Echipajul medical deplasat de la spitalul din localitate (Podu Turcului – n.r.) i-a intubat pe cei doi minori, care prezentau semne vitale. În paralel cu efectuarea manevrelor de resuscitare, s-a luat legătura cu cei de la SMURD pentru a trimite elicoptere de la Iaşi şi Bucureşti în situaţia în care se reuşea stabilizarea pacienţilor. Din păcate, cu toate eforturile medicilor, cei doi copii nu au mai putut fi salvaţi„, a declarat, pentru Mediafax, purtătorul de cuvânt al ISU Bacău, Andrei Grecu.

Citeşte şi Doi adulţi şi patru copii, transportaţi la spital după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon în casă

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo a provocat isterie într-un mall din Dubai: „Imaginați-vă asta la înmormântarea lui Jota”
Capital.ro
Călin Georgescu anunță că e gata pentru pedeapsă. SUA îi pot hotărî soarta: Declar public că-mi asum toate consecințele
Playtech.ro
Greşeala făcută de şoferi! Când ai voie, de fapt, să schimbi bezile de circulaţie. Amenzile bat la uşa de acum
Adevarul
Proprietarii mașinilor de lux trebuie să depună declarația 216 la ANAF până pe 31 decembrie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Un român a ajuns în locuiască în Coreea de Sud și a rămas efectiv șocat de ceea ce i s-a întâmplat
MediaFlux
Lovitură pentru românii care au credite! Economiștii confirmă dezastrul în 2026
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend