Tragedie în lumea fotbalului, a murit un fost campion mondial. „O legendă despre care citeşti. Unul dintre cei mai mari pe care i-am avut vreodată!”

Bernd Hölzenbein, unul dintre cei mai de seamă fotbaliști germani, a decedat la vârsta de 78 de ani. Legendă a fotbalului german și campion mondial în 1974 alături de nume precum Franz Beckenbauer și Gerd Müller, acesta și-a dedicat o mare parte din cariera sa la Eintracht Frankfurt.
Filip Stan
16 apr. 2024, 14:16
Tragedie în lumea fotbalului, a murit un fost campion mondial.
Tragedie în lumea fotbalului, a murit un fost campion mondial. "O legendă despre care citeşti. Unul dintre cei mai mari pe care i-am avut vreodată!"

Tragedie în lumea fotbalului, a murit un fost campion mondial. „Anunțul trist a fost făcut de Eintracht Frankfurt, club unde Bernd Hölzenbein a jucat timp de 14 ani și unde a deținut rolul de căpitan. „O legendă despre care citeşti. Unul dintre cei mai mari pe care i-am avut vreodată. Bernd Hölzenbein, căpitanul de onoare al lui Eintracht, a murit luni, la vârsta de 78 de ani, înconjurat de familia sa”, a scris Eintracht Frankfurt pe site-ul său.

Citeşte şi: A murit O.J. Simpson. Fostul star al fotbalului american a fost achitat în anii ’90 pentru o dublă crimă

Bernd Hölzenbein a făcut parte din echipa națională a Germaniei de Vest, fiind mijlocaș ofensiv începând cu octombrie 1973. Una dintre cele mai memorabile performanțe ale sale a avut loc în finala Cupei Mondiale din 1974, când a executat cu succes penalty-ul care a adus Germaniei de Vest egalarea împotriva Olandei. Echipa germană s-a impus în cele din urmă cu 2-1, aducând trofeul acasă.

Pe plan intern, cariera lui Bernd Hölzenbein a fost strâns legată de Eintracht Frankfurt, unde a reușit să devină cel mai bun marcator din toate timpurile al clubului, cu 160 de goluri în 420 de meciuri. A obținut de trei ori Cupa Germaniei și a fost parte a echipei care a câștigat Cupa UEFA în 1980.

La finalul carierei de jucător a activat și în Statele Unite, evoluând pentru echipe precum Fort Lauderdale Strikers, Memphis Americans și Baltimore Blast. Ulterior, s-a întors la Eintracht Frankfurt, ocupând diverse roluri, inclusiv cel de manager al clubului. A fost implicat în conducerea transferurilor în perioada 2004-2014.

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Prezența la vot – Alegeri prezidențiale 2025, turul 1. Aici poți vedea LIVE rezultatele de la BEC. Până la ora 9.45 au votat peste 1,5 milioane de români
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut marele anunț chiar în ziua alegerilor. Decizia luată de fostul candidat: Sunt aici pentru a recunoaște
Playtech.ro
Probleme pentru pensionarii din România. Ce se întâmplă cu pensiile, amânări pentru sute de mii de oameni
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Cum a evoluat apetența românilor pentru vot în 35 ani de democrație. În 2025, cel mai mare număr de secții în diaspora
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Nu arunca zeama de la castraveții murați. Te poate ajuta în bucătărie
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
Călin Georgescu a făcut anunțul șoc! Ce a spus și George Simion: Am votat Călin Georgescu!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a pus taxă suplimentară. Vei plăti pentru fiecare kilogram în plus. În aceste locuri nu poți achita online
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
George Simion aruncă bomba: Am votat cu Călin Georgescu!
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Banii pentru pensiile recalculate vin de abia din vară: Plata se va face normal
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile