Tragedie în sportul românesc: a murit un fost mare jucător al echipei naţionale. Avea doar 53 de ani

Ionel Negreci, fost component ale chipei naţionale de rugby, a încetat din viaţă. Pe 13 decembrie 2024, ar fi împlinit 54 de ani.
Filip Stan
17 oct. 2024, 11:13
Tragedie în sportul românesc: a murit un fost mare jucător al echipei naţionale. Avea doar 53 de ani
Tragedie în sportul românesc: a murit un fost mare jucător al echipei naţionale. Avea doar 53 de ani

A murit un fost mare jucător al echipei naţionale. Anunţul a fost făcut de Federația Română de Rugby, care își exprimă regretul față de dispariția prematură a lui Ionel Negreci.

„Este o veste care ne-a șocat pe toți, rugby-ul românesc își pierde tot mai des jucătorii care au făcut parte din generații emblematice, jucători cu care noi am crescut, avându-i drept modele. Pe Ionel Negreci l-am prins la echipa națională, era un jucător carismatic, care avea grijă de noi, cei mai mici, care făceam pasul spre echipa de seniori. Avea întotdeauna un sfat și o vorbă bună pentru noi și, dincolo de ce a făcut pe teren, mult mai important este că va rămâne în inimile noastre ca un mare om. Trebuie să fim mai conștienți de faptul că trebuie să-i apreciem și să-i valorificăm mai mult, în sprijinul rugby-ului, pe jucătorii care au purtat odinioară tricoul cu frunza de stejar”, a declarat Alin Petrache, președintele Federației Române de Rugby.

Citeşte şi: Tragedie la Maratonul Bucureşti 2024. Un finlandez în vârstă de 75 de ani a murit

Citeşte şi: Tragedie în fotbal! Fostul jucător al lui Arsenal a murit la doar 46 de ani. S-a prăbușit pe teren, în timpul unui meci cu prietenii

Ionel Negreci s-a născut în comuna constănţeană Cumpăna şi a început rugby-ul la Şcoala Sportivă 2 Constanţa, sub îndrumarea antrenorului Dumitru Bucur. A evoluat în cariera sa la CFR Constanţa, Farul Constanţa, dar şi la echipa naţională a României, postul său fiind cel de taloner. A făcut parte din echipa care a participat la Cupa Mondială de rugby din Africa de Sud din 1995, fiind titular în toate cele trei partide disputate, cu Canada, Africa de Sud şi Australia. De asemenea, în 1995, a participat cu România la Cupa Ţărilor Latine, competiţie ce a avut loc în Argentina. În 1997 a făcut parte din echipa României care a jucat la Campionatul Mondial de rugby 7 la Hong Kong, jucând împotriva Australiei, Scoţiei, Franţei şi SUA.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Celebra campioană olimpică confirmă că nu mai are mult de trăit. E bolnavă de cancer, la doar 38 de ani. „Nu vă spun când mor, dar am alarma programată”
Capital.ro
Teste obligatorii de vedere. Acești șoferi vor fi verificați mai des, la fiecare 3 ani. Se dă lege în țara cu peste un milion de români
Playtech.ro
Sfântul Ion sau Sfântul Ioan? Cum spunem corect, de fapt?
Adevarul
Venezuela, sub noua conducere: militari în stradă și presiune din SUA. Ce condiții impune Trump președintelui interimar
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion la kaiac-canoe a fost găsit fără suflare în propria locuință, la doar 34 de ani
iamsport.ro
Atac DEZLĂNȚUIT la adresa lui Angelescu și Șucu: 'O sărăcie și un tâmplar! Jambor nu există decât în mintea lor, Koljic e mai fragil decât gheața la mal, Rapid pute a minciună'
MediaFlux
Sfântul Ion 2026, sărbătorit miercuri, 7 ianuarie. Ce este total interzis să faci în această sfântă zi
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend