Tragedie la Buşteni. Un urs a ucis o tânără de 19 ani. Mesaj Ro Alert pentru turişti. UPDATE: Ursul a fost împuşcat

Un turist a apelat, marţi, numărul unic de urgenţă 112, anunţând că o tânără împreună cu care se afla pe traseul Jepii Mici a fost atacată de un urs.
Filip Stan
09 iul. 2024, 18:27
Tragedie la Buşteni. Un urs a ucis o tânără de 19 ani. Mesaj Ro Alert pentru turişti. UPDATE: Ursul a fost împuşcat
Mesaj Ro-Alert. Un urs a fost surprins pe străzi

UPDATE: Ursul care a ucis o tânără aflată pe traseul turistic Jepii Mici din Bucegi a fost împușcat, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi (IJJ) Prahova, Adelin Gurgui pentru Agerpres.
Update: Potrivit unui comunicat al Salvamont, tânăra a fost găsită moartă. Recuperarea trupului său este dificilă, în condițiile în care terenul este accidentat, iar ursul este în continuare în zonă.

O echipă de intervenție a Salvamont Prahova s-a deplasat în zonă și, în urmă cu puțin timp, au coborât în rapel pe firul văii, unde au găsit victima, din păcate decedată. Operațiunea de recuperare este extrem de dificilă, din cauza terenului accidentat și a prezenței în continuare a ursului, care se află la aprox. 10-15 m de salvatorii montani. Turistul care a văzut întregul eveniment și a sunat la 112, a fost preluat de către jandarmii montani și coborât în Bușteni”, se arată în comunicat.

UPDATE Mircea Fechet: Azi vorbim de 8.000 de urși. Propun un proiect de lege ca un urs care se apropie de așezările umane să fie împușcat sau eutanasiat
Astăzi, după estimările specialiștilor, discutăm de 8000 de exemplare de urși. Ministrul Mediului, Mircea Fechet, spune că, dincolo de această cifră, „care este extraordinar de mare, vedem în fiecare zi câte o știre cu un urs, fie că a ajuns într-un sat, fie că a ajuns într-un oraș, fie că e pe Transfăgărășan sau a generat o tragedie precum precum cea de la Boșteni”.

„Este cert că avem o problemă cu populația de urși din România. Este și motivul pentru care am pus pe masa Comisiei Europene, anul acesta, la Consiliul de mediu, un document prin care am solicitat serviciilor comisiei să constate că populațiile de urs din România trebuie gestionate într-un fel sau în altul.

Am să propun colegilor din minister și am să vin foarte repede cu un proiect de de lege pe care l-am mai în enunțat, care nu spune altceva decât că un urs care se apropie la o distanță, pe care o s-o stabilim că-i  un kilometru, că sunt doi sau trei, de orice așezare umană, e un urs care trebuie gestionat pentru că pune viața oamenilor.  Dacă ucide înseamnă să fie împușcat sau eutanasiat, pentru că am constatat că metoda relocării pe care o tot aplicăm, nu de niciun fel de rezultate. Și spun asta pentru că astăzi am discutat cu gestionarul fondului de vânătoare pe raza căruia s-a petrecut această tragedie, care mi-a spus că în ultimii ani de zile a relocat în alte județe, în alte fonduri cinegetice, în alte zone peste 100 de urși doar din fondul respectiv de vânătoare. Asta înseamnă că relocarea nu dă rezultate. Relocarea nu înseamnă decât că muți problema dintr-un județ în alt județ. E cert că nu facem altceva decât să mutăm problema dintr-o parte într-alta. Acest urs n-a mai fost mutat, se pare că nu a fost relocat din altă parte. Mi-au spus cei cu care am discutat deja că era o femelă fără pui, deci nu putem suspecta că a încercat să-și apere puii, așa cum s-a întâmplat în alte tragedii”, a declarat ministrul la Antena 3.

Mai multe persoane au sunat, marţi, la 112 pentru a anunţa că o tânără ar fi fost atacată de un urs, pe un traseu montan din apropierea staţiunii Buşteni din judeţul Prahova, la locul indicat intervenind reprezentanţi ai Jandarmeriei Montane şi ai Salvamont. Jandarmii au găsit un bărbat care afirmă că animalul a tras-o pe fată după el, iar la un moment dat nu a mai putut să o vadă. Tânăra ar avea 19 ani şi ulterior a fost găsită moartă.

 

Potrivit informaţiilor comunicate AGERPRES de Inspectoratul Judeţean de Jandarmi (IJJ) Prahova, jandarmii care au ajuns la faţa locului nu au găsit victima, ci doar pe apelant, acesta spunând că femeia ar fi fost târâtă de animalul sălbatic, astfel că a pierdut-o din raza sa vizuală.

Oameni terorizați de urși. Jandarmii au intervenit de 17 ori în ultima săptămână pentru alungarea lor din zonele locuite

„În urma a două apeluri 112, prin care se semnala faptul că o persoana de sex femeiesc este atacată de urs pe traseul Jepii Mici, o patrulă de jandarmi montani s-a deplasat în zona indicată. A fost identificat unul dintre apelaţi, un bărbat care se află în afara oricărui pericol. Din discuţiile cu acesta se pare că persoana de sex femeiesc a fost târâtă de urs într-o zonă unde acesta nu a mai putut vedea ce se întâmplă cu victima. În acest moment, efectivele de jandarmi împreună cu lucrători din cadru Salvamont încearcă să găsească femeia pentru a-i acorda ajutor”, a transmis IJJ Prahova.

Urgie cu viituri, grindină şi vijelii cu puteri de uragan. Unde lovesc furtunile în orele următoare, coduri pe bandă rulantă la ANM

De asemenea, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Prahova anunţă că a fost emis mesaj RO-ALERT în staţiunea Buşteni pentru a semnala prezenţa unui urs în zonele populate/aglomerate.

Animalul a fost observat în zona Cascada Caraiman, precizează ISU Prahova. La faţa locului intervine şi elicopterul SMURD Braşov, mai arată informarea ISU Prahova.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
FCSB transferă din Portugalia! Anunțul lui MM Stoica și cum se poate schimba echipa: “Așa putem să jucăm”
Capital.ro
Zi de doliu pentru România. Călin Georgescu, îndurerat de tragedie: Când inima se răcește, viața plătește
Playtech.ro
Ce acoperă o asigurare facultativă a locuinței și cât costă. De ce este important să o ai chiar
Adevarul
Cine pune în pericol siguranța energetică a României și face jocurile Rusiei. Economist: „Erați în echipă cu Călin Georgescu”
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
Fiica de 14 ani a femeii găsite fără viață într-o pădure la marginea Capitalei a fost reținută pentru instigare la omor calificat! Adolescenta l-ar fi convins pe iubitul ei să-i ucidă mama
Cancan.ro
Doctorița Flavia Groșan, cunoscută în urma afirmațiilor controversate din pandemia de Covid, este în comă la ATI. Starea ei e gravă!
iamsport.ro
Replică DEZLĂNȚUITĂ a lui Becali pentru Rădoi, 'învățătorul mapamondului': 'Hai să-ți spun un lucru!'. Ce i-a zis, de fapt, Lucescu la telefon
MediaFlux
Răsturnare de situație în explozia din sectorul 5. UPDATE: Distrigaz revine cu precizări. Cine a rupt sigiliul și a dat drumul la gaze în blocul tragediei
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025