Traian Băsescu anunţă o lovitură de stat parlamentară care a avut loc joi, la Chişinău. „Bucureştiul tace, Parlamentul European tace. Biata Moldovă”

Traian Băsescu acuză o lovitură de stat parlamentară în Republica Moldova, unde partidul lui Igor Dodon a modificat mai multe legi importante, printre care şi trecerea SIS (SRI-ul moldovenesc) din subordinea preşedintelui în subordinea parlamentului.
Daniel Spătaru
04 dec. 2020, 09:45
Traian Băsescu anunţă o lovitură de stat parlamentară care a avut loc joi, la Chişinău.

Traian Băsescu acuză şi tăcerea României şi a Uniunii Europene pe tema modificării legilor. „Dodon, nici lui Putin nu-i plac vânzătorii de ţară! Sub bagheta lui Igor Dodon, pe 3 decembrie 2020, la Chişinău s-a produs o adevărată lovitură de stat parlamentară.

Bătut măr în alegeri, Igor Dodon a decis să-şi perpetueze puterea prin majoritatea parlamentară PSRM – Partidul Shor – grupul Pentru Moldova.

Fără a le pune în dezbatere, majoritatea parlamentară a adoptat o serie de legi care generează pe de o parte, dezmembrarea statului unitar iar pe de altă parte asigură re-rusificarea ţării.

Citeşte şi NATO avertizează în legătură cu Rusia: „Încalcă integritatea şi suveranitatea Republicii Moldova”

1. Găgăuziei a primit drept de veto asupra legilor care o afectează sau o influenţează;

2. Serviciul de Informaţii şi Securitate (SIS) a trecut din subordinea preşedintelui în subordinea parlamentului;

3. Anularea legii anti-propaganda care interzicea preluarea posturilor de ştiri de limbă rusă;

4. Revenirea la limba rusă ca limbă de comunicare interetnică şi reactualizarea legii limbilor din perioada sovietică;

5. Urmează schimbări în toate instituţiile statului aflate sau care intră prin noile legi sub control parlamentar:

– Consiliul Audiovizualului;

– Banca Naţională a Moldovei;

– Centrul Naţional pentru Protecţia Datelor;

– Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare;

– Autoritatea Naţională de Integritate;

– Agenţia Naţională pentru Reglementare în Energie;

– Agenţia Naţională pentru Reglementare în Comunicaţii şi Tehnologia Informaţiilor;

– Consiliul Concurenţei;

– Serviciul pentru Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor.

În timpul acesta, Bucureştiul tace, Parlamentul European tace, în condiţiile în care raportorul pentru Republica Moldova este un parlamentar Român, iar preşedintele delegaţiei parlamentare pentru Republica Moldova este tot un parlamentar roman.

Biata Moldovă…”, scrie Traian Băsescu pe Facebook, iritat de pasivitatea actorilor externi la această adevărată lovitură de stat parlamanetară.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Câți bani a câștigat Sorana Cîrstea în doar 17 zile. A strâns în mai puțin de o lună cât nu câștigă majoritatea românilor într-o viață
Capital.ro
Schimbare la plata concediilor medicale de mâine, 1 iunie. Nicoleta Pauliuc: Am eliminat o mare nedreptate
Playtech.ro
Turiștii au făcut topul celor mai neprietenoase orașe din Europa. Unele sunt pline de români. „Nu ne mai întoarcem acolo”
Adevarul
Cum să alegi roșiile dulci și zemoase din piață. Trucuri simple de care trebuie să ții cont pentru un gust autentic
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Șeful CCA, avertisment uluitor pentru arbitri: ”Anul ăsta să nu vorbiți la telefon!”
MediaFlux
Cine este fetița adorabilă din imagine, care refuza să îi dea batista lui Horia Brenciu? Astăzi este una dintre cele mai cunoscute cântărețe din România
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți