Traian Băsescu: „Au venit un milion de români din străinătate. Acum era momentul să dea drumul la Autostrada Transilvania”

Traian Băsescu a declarat, luni seara, la TVR 1, în emisiunea ”România9”, realizată de Ionuț Cristache, că România trebuie să profite de decizia Comisiei Europene prin care se dă liber la cheltuieli fără limită, putându-se realiza un deficit bugetar mare, pentru a se putea da drumul la investiții de infrastructură majore.
Alina Costache
06 apr. 2020, 18:31
Traian Băsescu:

Traian Băsescu îl acuză pe Ludovic Orban de populism, prin măsurile economice luate, și îi cere să profite de „milionul de români” întorși din Italia și Spania și rămași fără muncă.

 

„Obiectivul Guvernului e să asigure partea socială, cât de cât. E un soi de vraiște în economie. Trebuie să menții rigoare în economie. Au renunțat la asta de dragul populismelor. Guvernanții sunt liderii populismelor, ceea ce nu e în regulă. Acest moment de criză poate fi un moment de relansare. România nu va mai întâlni acest moment, pentru că s-a dat liber de a angaja bani de oriunde. De la 1 ianuarie intră iar în constrângerile Pactului de Stabilitate și creștere. Nu îți ia nimeni gâtul, pentru că așa s-a stabilit.

Au venit un milion de români care nu mai au de muncă în Spania, în Italia. Acum era momentul de a relansa construirea autostrăzii Transilvania. Să le dea oamenilor ăstora de muncă în construcții.”, a spus Traian Băsescu la TVR 1.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Champions League, play-off tur, LIVE VIDEO. Duel între vechile cunoștințe ale Craiovei. Un român intră în scenă
Capital.ro
Un paradis exotic devine mai accesibil românilor. Primul charter direct pleacă din București. Cât costă biletele
Playtech.ro
Poți cere concediu de pe o zi pe alta? Ce drepturi ai și când te poate refuza angajatorul
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 57 de ani și-a pierdut viața pe centura Timișoarei, după ce a intrat cu mașina sub un TIR parcat
iamsport.ro
Antrenorul care a avut rezultate cu FCSB nu ar mai colabora cu Gigi Becali: ”Aș lucra oriunde sunt respectat”
MediaFlux
Rusia amenință Marea Britanie! Drone britanice, utilizate de Ucraina pe teritoriul rus. Prima reacție de la Londra
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat