Traian Băsescu, despre posibilitatea ca preşedintele Klaus Iohannis să devină secretar general al NATO: Nu are nicio şansă

Tot mai multe publicaţii occidentale îl creditează cu şanse pe Klaus Iohannis la şefia NATO, dar fostul preşedinte al României este categoric.
Filip Stan
28 apr. 2024, 23:18
Traian Băsescu, despre posibilitatea ca preşedintele Klaus Iohannis să devină secretar general al NATO: Nu are nicio şansă
Traian Băsescu demască planurile lui Klaus Iohannis

Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat că şeful statului Klasu Iohannis nu are nicio şansă să ajungă secretar general al NATO. El a mai spus, referitor la şefia Comisiei, a Comisiei sau a Parlamentului European, Băsescu a precizat că cea de preşedinte al PE este exclusă. Fostul şef de stat a adăugat că nu ar vota-o pe Ursula von der Leyen pentru un nou mandat la şefia Comisia Europene, „pentru povestea cu vaccinurile şi pentru povestea cu Green Deal”.

Ce șanse are Klaus Iohannis la NATO. Un expert de la Oxford a analizat gradul de reușită al președintelui: „El ar fi un câștig, alta e de fapt miza”

„Dânsul stie mai bine ce aspiraţii are. Eu, din ce ştiu, ca proceduri şi practici ale acestor instituţii, la NATO nu are nicio şansă. În ceea ce priveşte o funcţie înaltă la UE, şef de Comisie, de Consiliu, şeful politicii externe sau preşedintele Parlamentului, una din funcţii e exclusă, cea de preşedinte a Parlamentului. Mai rămân trei, acolo sunt Franţa, Germania, Olanda, adică marii contributori, ce faci cu ei? E greu de presupus că din trei funcţii, una va fi alocată României”, a declarat Traian Băsescu, duminică la Digi 24. El a mai precizat că e foarte probabil ca PPE să rămână cel mai mare partid şi va avea posibilitatea pentru opţiunea de preşedinte al Comisiei Europene, unde deja a anunţat că o susţine pe Ursula von der Leyen.

Traian Băsescu îl face praf pe Mircea Geoană. Îi pune la îndoială loialitatea faţă de România: „Ce putere l-a numit la NATO?”

„Eu îi doresc succes, dar trebuie o bătălie diplomatică formidabilă pentru a obţine una dintre cele trei funcţii disponibile. Foarte probabil, PPE va rămâne cel mai mare partid şi va avea posibilitatea să opteze pentru opţiunea de preşedinte al Comisiei Europene, unde deja au anunţat-o pe Ursula von der Leyen ca opţiune. În acelaşi timp, Franţa spune Mario Dragi, care e un mare economist, a fost şi premier al Italiei, ca neutru. Aici e problema lui. Nu îi contestă nimeni calităţile, dar e neangajat politic. Iar pentru PPE ar fi foarte dificil să ia un tehnocrat care nu vine la grup, când este chemat. Rămâne de văzut. Oricum, primul favorit este Ursula von der Leyen, cu care a plecat PPE în această campanie. Dacă mă întrebaţi, eu nu aş vota-o, pentru povestea cu vaccinurile şi pentru povestea cu Green Deal”, a explicat Traian Băsescu.

Chestionat dacă diplomaţia românească este suficient de puternică încât să îi asigure lui Klaus Iohannis o funcţie înaltă în Uniunea Europeană, fostul preşedinte Băsescu a răspuns că nu este, „dar poate fi suficient de insistentă”.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Atac nuclear la Nicușor Dan după ce a trimis „Legea Novak” la CCR: „Este anti-român! Sunt siderat!”
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Ozempic și alte medicamente minune de slăbit ar duce la orbire. Proces colectiv uriaș în SUA
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde