Traian Băsescu exultă înainte de exit-poll-urile oficiale: „Ghinion!!!!”

Traian Băsescu profețește candidatul din turul 2, înainte de închiderea urnelor, sugerând că Elena Lasconi se va bate cu Marcel Ciolacu în finala pentru Cotroceni.
Filip Stan
24 nov. 2024, 20:46
Traian Băsescu exultă înainte de exit-poll-urile oficiale: „Ghinion!!!!
Traian Băsescu o vede pe Lasconi pe scaunul de la Cotroceni

Traian Băsescu se amuză de ironia modificărilor și socotelilor electorale ale ultimilor 20 de ani. Acesta punctează cum o situație creată în 2004, care s-a dovedit a-i fi foarte benefică, deși scopul inițial era complet contrar, s-ar putea repeta acum, la două decenii distanță.

„Ghinion!!!!
În 2003 Adrian Năstase a modificat Constituţia ca să stea la Cotroceni 10 ani. Ghinion, a stat Băsescu. În 2024 Nicu şi Marcel au modificat datele alegerilor ca să stea la putere două mandate. Ghinion, va sta…… “, a scris fostul președinte, Traian Băsescu, pe pagina sa de Facebook.

Traian Băsescu  nu s-a sfiit să își arate susținerea pentru unul dintre candidații la prezidențiale.

Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan afirmă, cu două ore înainte de închiderea secţiilor de votare în România, că „bazinul suveranist este splitat în două şi practic nu mai are şanse de intrare în turul doi, iar bătălia se duce între doi candidaţi de dreapta pentru turul doi”. Oficialul liberal susţine că PNL va câştiga, prin candidatul său, alegerile în 20 de judeţe.

Marcel Ciolacu garantează că lupta finală se va da între el și Elena Lasconi: „Am spus cine va intra pe locul doi și se confirmă”

 

„Este o zi istorică în care românii arată extrem de clar că sunt mobilizaţi şi le pasă, fie că sunt în ţară, fie că sunt în străinătate. La această oră, estimările sunt că prezenţa la vot va fi de peste nouă milioane şi jumătate de voturi, dintre care este 800.000 în diaspora. Este o cifră istorică, aproape 10% dintre românii care au votat la aceste alegeri vor fi din diaspora, români trăitori în afara graniţelor. Mai sunt două ore de vot, este o mobilizare maximă”, a declarat Rareş Bogdan, duminică, cu două ore înainte de încheierea procesului de votare în ţară.

El le-a mulţumit primarilor şi liderilor partidului care au mobilizat electoratul şi a cerut reprezentanţilor PNL să rămână în secţiile de votare până la numărarea ultimului vot.

REZULTATE PARŢIALE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2024. Un candidat vine tare pe turnantă, răsturnare de situaţie. EXIT POLL la ora 18

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Mihai Stoica taie în carne vie! Plecări de la FCSB după dezastrul de la Zagreb: „E terminat, gata. Sunt jucători care nu ne mai pot ajuta”
Capital.ro
UE a schimbat limitele pe permisul de conducere. Șoferii au dreptul să conducă noi mașini cu același permis categoria B
Playtech.ro
Cum scapi de gheața din curte fără să distrugi cimentul. Metode sigure
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântat Mario Alin. Anunțul făcut de familia adolescentului
iamsport.ro
Uluitor! Angelo Niculescu a spus înainte să moară de ce nu a jucat Nicolae Dobrin în Mexic: ”Inadmisibil, lipsă de conștiință!”
MediaFlux
Mutarea care schimbă jocul. Ce cadou îi face Trump lui Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day