Bogdan Oprea, eliberat din funcţia de purtător de cuvânt al preşedintelui Traian Băsescu

Preşedintele Traian Băsescu l-a eliberat din funcţie pe purtătorul de cuvânt al Administraţiei prezidenţiale, Bogdan Oprea.  
Alina Andrei
13 oct. 2014, 17:00
Bogdan Oprea, eliberat din funcţia de purtător de cuvânt al preşedintelui Traian Băsescu

„Președintele României, domnul Traian Băsescu, a semnat luni, 13 octombrie a.c., Decizia privind eliberarea din funcția de consilier de stat din cadrul Administrației Prezidențiale a domnului Bogdan Oprea începând cu data de 13 octombrie 2014”, se arată într-un comunicat publicat luni pe site-ul Administraţiei prezidenţiale.

Bogdan Oprea a preluat funcţia de purtător de cuvânt al preşedintelui Băsescu pe 15 mai 2012, după ce predecesorul său, Valeriu Turcan, a demisionat.

Bogdan Oprea şi-a demis demisia în data de 10 iulie 2012, odată cu suspendarea din funcţie a preşedintelui Traian Băsescu şi a revenit la Palatul Cotroceni după ce referendumul de suspendare a şefului statului a fost invalidat.

Este a doua plecare de la Palatul Cotroceni în numai câteva zile. Potrivit unui comunicat al Administraţiei Prezidenţiale, Traian Băsescu a semnat joi, 9 octombrie, decizia privind eliberarea din funcția de consilier de stat din cadrul Administrației Prezidențiale a lui Răzvan Murgeanu, începând cu data de 14 octombrie 2014.

Răzvan Murgeanu a fost desemnat de preşedintele Traian Băsescu consilier de stat la Cancelaria preşedintelui, în iunie 2013. Anterior funcţiei deţinute la Cotroceni, Murgeanu a fost viceprimar al Capitalei (2005-2009), iar în perioada 2009-2013 a deţinut poziţia de secretar de stat la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului.

DailyBusiness
Mesele cu carne, un lux pentru milioane de europeni. Unde se clasează România în clasamentul Uniunii Europene
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Irina Fodor, dezvăluiri îngrozitoare din show-ul Antenei 1! Care a fost coșmarul de la Asia Express!
Fanatik.ro
Ruben Dias și Maya Jama, surprinși pe insula Capri. Cum au apărut fotbalistul și prezentatoarea de la Insula Iubirii
Capital.ro
Dispare complet numerarul. Se renunță în toată țara la cash: Îngreunează viața de zi cu zi
Playtech.ro
Tragedie la Lisabona: trei morți și peste 20 de răniți după ce funicularul Gloria a deraiat VIDEO
Adevarul
Serviciile secrete nord-coreene au șters toate urmele ADN-ului lui Kim Jong Un după întâlnirea cu Putin de la Beijing
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Primele declarații ale directoarei creșei din Timișoara, unde un băiețel de un an și jumătate a murit înecat: „A fost ultima oară când l-am văzut”
Cancan.ro
Primul mesaj al Mihaelei Rădulescu, după reîntoarcerea în România. Bărbatul pentru care are cuvinte de laudă după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
Mircea Lucescu, acuzat că i-a distrus cariera unui antrenor român: ”Mă făcea Ferguson, apoi suna să nu fiu numit în funcție”
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica privind prețurile pentru luna septembrie. Toți consumatorii sunt afectați
stirilekanald.ro
Cine sunt soții care și-au pus capăt zilelor împreună. S-au aruncat în gol de la etajul trei
substantial.ro
Dacă o persoană nouă te curentează la prima atingere, iată ce înseamnă